W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", prezydent Bronisław Komorowski, wraz z rodzinami ofiar, złożył we wtorek w Warszawie wieniec przed tablicą pamiątkową na murze więzienia mokotowskiego.
Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" został ustanowiony w tym roku "w hołdzie +Żołnierzom Wyklętym+ - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu".
Złożenie kwiatów przez prezydenta to jeden z głównych punktów wtorkowych obchodów.
O godz. 12.30 zaplanowano w Pałacu Prezydenckim uroczystość przekazania przez prezydenta orderów nadanych pośmiertnie "Żołnierzom Wyklętym". Ordery odbiorą członkowie najbliższych rodzin.
W Pałacu Prezydenckim prezentowana też będzie wystawa fotograficzna poświęcona "Żołnierzom Wyklętym", przygotowana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie.
Prezydent podpisał ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" 9 lutego tego roku. Projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" złożył w ubiegłym roku prezydent Lech Kaczyński w hołdzie - jak napisał w uzasadnieniu - "bohaterom Powstania Antykomunistycznego, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu".
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.