Pamiętamy o "Żołnierzach Wyklętych"

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", prezydent Bronisław Komorowski, wraz z rodzinami ofiar, złożył we wtorek w Warszawie wieniec przed tablicą pamiątkową na murze więzienia mokotowskiego.

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" został ustanowiony w tym roku "w hołdzie +Żołnierzom Wyklętym+ - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu".

Złożenie kwiatów przez prezydenta to jeden z głównych punktów wtorkowych obchodów.

O godz. 12.30 zaplanowano w Pałacu Prezydenckim uroczystość przekazania przez prezydenta orderów nadanych pośmiertnie "Żołnierzom Wyklętym". Ordery odbiorą członkowie najbliższych rodzin.

W Pałacu Prezydenckim prezentowana też będzie wystawa fotograficzna poświęcona "Żołnierzom Wyklętym", przygotowana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie.

Prezydent podpisał ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" 9 lutego tego roku. Projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" złożył w ubiegłym roku prezydent Lech Kaczyński w hołdzie - jak napisał w uzasadnieniu - "bohaterom Powstania Antykomunistycznego, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu".

«« | « | 1 | » | »»
 • Stanisław Miłosz
  01.03.2011 15:28

  Tak się zastanawiałem czy przy tej okazji, po raz pierwszy obchodzonego święta, prezydent Komorowski wyróżni którychś z "wyklętych". Wielu jeszcze żyje (wczoraj w Radio Maryja do Rozmów Niedokończonych dzwoniły dwie słuchaczki, jak się okazało "wyklęte" i z wielkim wzruszeniem przekazały swoje świadectwo z tamtych trudnych czasów), ale przecież można odznaczać i pośmiertnie. Tak zapewne uczyniłby śp. Lech Kaczyński.

  Dzień się jeszcze nie skończył, więc może jeszcze będzie taka wiadomość?

   

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  30°C Poniedziałek
  dzień
  31°C Poniedziałek
  wieczór
  27°C Wtorek
  noc
  21°C Wtorek
  rano
  wiecej »