Aligator z Mazur

Martwy gad znaleziony w lesie pod Rychnowem (Warmińsko-mazurskie) to krokodyl krótkopyski. Zwierzę padło bez udziału osób trzecich - poinformowali we wtorek naukowcy z uniwersytetu w Olsztynie, którzy na zlecenie policji przeprowadzili sekcję zwłok krokodyla.

Blisko półtorametrowej długości egzotyczne zwierzę, które początkowo uznano za aligatora, zostało przebadane przez naukowców na prośbę policji, która prowadzi dochodzenie w sprawie okoliczności śmierci zwierzęcia.

We wtorek ogłoszono, że była to dojrzała samica, pochodzącego z Afryki, krokodyla krótkopyskiego. "Była dobrze utrzymana. Padła bez udziału osób trzecich" - powiedział PAP prof. weterynarii Tadeusz Rotkiewicz z katedry anatomii patologicznej olsztyńskiego uniwersytetu.

Zdaniem naukowca nie sposób na razie stwierdzić, w jaki sposób zwierzę trafiło do Polski. Nie wiadomo też, dlaczego zostało porzucone w lesie na Mazurach, niedaleko drogi krajowej Warszawa - Gdańsk. Krokodyla odnalazł w piątek mieszkaniec Rychnowa, szukający w lesie poroży jeleni.

Policja z Ostródy prowadzi dochodzenie w sprawie naruszenia przepisów ustawy o ochronie przyrody. Funkcjonariusze próbują ustalić, do kogo należało zwierzę, czy było sprowadzone do Polski legalnie i czy - zgodnie z przepisami - zostało zarejestrowane w którymś ze starostw powiatowych. Funkcjonariusze podejrzewali również, na podstawie obrażeń wokół szyi zwierzęcia, że mogło zostać ono uduszone.

Krokodyle krótkopyskie są popularne w europejskich hodowlach, ale w Polsce jest niewiele egzemplarzy tego gatunku. "Jedną, starą już, samicę mamy w naszym ogrodzie, a cztery młode sztuki zostało niedawno sprowadzone do Zamościa" - powiedział Mariusz Lech, prowadzący herpetarium w warszawskim ogrodzie zoologicznym.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  20°C Poniedziałek
  rano
  26°C Poniedziałek
  dzień
  26°C Poniedziałek
  wieczór
  23°C Wtorek
  noc
  wiecej »