O włączenie się w żarliwą modlitwę, post i uczynki miłosierdzia w intencji pokoju dla mieszkańców Ukrainy, Rosji i całego świata zaapelowali obradujący w dniach 15 i 16 marca w Listwiance, koło Irkucka biskupi katoliccy Federacji Rosyjskiej.
Przyjmując z „radością i wdzięcznością” wiadomość o poświęceniu Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi, biskupi poprosili parafie i wspólnoty o zaplanowanie w odpowiednim czasie i we właściwy sposób modlitw we wskazany dzień, na przykład na zakończenie celebracji Eucharystii. Zwrócili się również do wiernych, aby „dążyli do wzajemnego zrozumienia i byli zwiastunami słowa pojednania”.
Już wcześniej w liście z 24 lutego biskupi katoliccy Rosji wyrazili konsternację, że pomimo ogromnych wysiłków na rzecz pojednania, konflikt polityczny między Rosją a Ukrainą przerodził się w starcie zbrojne. Zaznaczyli, że jest to konfrontacja, która „przynosi śmierć i zniszczenie oraz zagraża bezpieczeństwu całego świata”, ponieważ „narody naszych krajów łączy nie tylko wspólna historia, lecz także wspólne wielkie cierpienie, które dotknęło nas w przeszłości z powodu szaleństwa wojny".
"Nasze narody zasługują na pokój, i to nie tylko jako brak wojny, ale jako pokój, który polega na zdecydowanym postanowieniu poszanowania innych ludzi, innych narodów i ich godności" - napisano.
Biskupi katoliccy Rosji wezwali do „rygorystycznego rozliczenia się z podjętych działań militarnych", ponieważ „bieg przyszłych wieków zależy w dużej mierze od obecnych decyzji". Zwrócili się do wszystkich, od których zależała decyzja, by „uczynili wszystko, co możliwe, by zakończyć ten konflikt” i zaapelowali „także do wszystkich ludzi, zwłaszcza do naszych braci chrześcijan, z apelem, by przeciwstawili się kłamstwom i nienawiści, i by byli źródłem pojednania, a nie wzrostu nienawiści i przemocy”.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.