Biskup łucki, Witalij Skomorowski przypomniał w rozmowie z Radiem Watykańskim, że już w listopadzie ubiegłego roku Konferencja Episkopatu Ukrainy zdecydowała, iż obecny 2022 rok będzie obchodzony w Kościele jako Rok Krzyża Świętego. Nie było jeszcze mowy o zagrożeniu atakiem ze strony Rosji. Zagłębienie się w tajemnicę Krzyża, który niesie nadzieję i jest drogą do zmartwychwstania, przeżywane jest szczególnie z bliska pośród doświadczenia wojny.
We wszystkich parafiach kraju trwa obecnie Nowenna do Matki Bożej Fatimskiej, a jej ostatni dzień, 24 marca będzie miał charakter pokutny, związany z prośbą o przebaczenie za grzechy narodu, w tym zbrodnie przeciwko życiu. Kościół na Ukrainie włączy się w piątek, o godzinie 18.00 czasu lokalnego w akt poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi, którego dokona w Rzymie Papież Franciszek. Mówi bp Witalij Skomorowski.
Warto przeczytać: Archidiecezja katowicka. Abp Adrian Galbas zachęca do przyłączenia się do inicjatywy modlitewnej "Adoracja bez granic"
„W takich chwilach okazuje się, na ile cenna jest nasza wiara. To, co kiedyś wydawało się może takie bardziej teoretyczne np. ufność, pokój serca, zawierzenie Panu Bogu, teraz jest czymś takim, bez czego człowiek nie może normalnie żyć. I to niezależnie w jakim miejscu Ukrainy się znajdujemy. To, co się dzieje, jest po prostu źródłem stresu dla każdego Ukraińca, nawet i poza granicami Ukrainy, nie tylko zresztą dla Ukraińca. To, co nam Pan Bóg daje poprzez dar wiary, nadziei i miłości jest, jak się okazuje, niezbędne dla naszego życia – podkreślił bp Skomorowski. – Staramy się zachować pokój ducha, staramy się pracować, jak możemy wszędzie, na samym froncie, czy tutaj na zapleczu, staramy się pomagać wszystkim, którzy tego potrzebują. Teraz jest czas zjednoczenia narodowego. Mamy po prostu wielką jedność, jakiej nie było wcześniej w czasach współczesnych.“
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.