Okazją do przypomnienia tysiącletniej obecności chrześcijaństwa w Islandii stała się wizyta w Watykanie prezydenta tego wyspiarskiego kraju. Ólafur Ragnar Grímsson podarował Papieżowi figurę opiewanej w islandzkich sagach podróżniczki sprzed tysiąca lat, Gudridur Thorbjarnardottir.
Gudridur, żeglując po Oceanie Atlantyckim, dotarła aż do Ameryki. Prawdopodobnie na terenie dzisiejszej Kanady urodziła syna imieniem Snorri. Żyła na przełomie X i XI wieku, gdy do Islandii dotarli pierwsi misjonarze. Przyjęła chrześcijaństwo, a po śmierci męża wyruszyła w jeszcze jedną podróż. Tym razem była to pielgrzymka do Rzymu. Gudridur spotkała się z ówczesnym papieżem, któremu opowiedziała o swych podróżniczych doświadczeniach. Pod jej nieobecność w Islandii syn wzniósł w pobliżu ich rodzinnej posiadłości kościół. Kiedy powróciła, została mniszką i zamieszkała przy kościele jako pustelnica. Jej figurę, podarowaną dziś Benedyktowi XVI przez prezydenta Grímssona, wyrzeźbił zmarły przed 30 laty (w 1982 r.) islandzki artysta Ásmundur Sveinsson.
Prezydent Islandii został przyjęty przez Papieża, a następnie spotkał się z kardynałem sekretarzem stanu Tarcisio Bertone i z szefem watykańskiej dyplomacji, abp. Dominique’iem Mambertim. W serdecznych rozmowach, jak stwierdza wydany w Watykanie komunikat, zajęto się dobrymi relacjami, łączącymi od tysiąca lat Islandię ze Stolicą Apostolską. Symbolicznie wyraża je postać Gudridur Thorbjarnardottir – czytamy w komunikacie. Rzeźbę tej pionierki wiary chrześcijańskiej na podbiegunowej wyspie szef islandzkiego państwa ofiarował Ojcu Świętemu dla upamiętnienia jej pielgrzymki do Rzymu.
Na audiencji podkreślono szacunek, jakim cieszy się niewielka wspólnota katolicka w tym kraju, w większości luterańskiego. Islandia ma powierzchnię równą prawie jednej trzeciej Polski, ale tylko 300 tys. mieszkańców. W komunikacie zaznaczono, że katolicy wnoszą cenny wkład w islandzkie społeczeństwo przez inicjatywy podejmowane na polu oświatowym i społecznym, zwłaszcza przy obecnej koniunkturze ekonomicznej. Podczas wizyty prezydenta w Watykanie podjęto też interesujące obie strony tematy krajowe i międzynarodowe. Szczególny nacisk położono na rolę tradycyjnych wartości w budowaniu narodu oraz na wkład Islandii w promowanie pokoju, pokojowe współistnienie różnych wspólnot i ochronę środowiska.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.