Wierni Kościoła greckokatolickiego rozpoczęli dzisiaj okres Wielkiego Postu. Tego dnia obowiązuje powstrzymanie się od spożywania nabiału i pokarmów mięsnych.
W Wielkim Poście w cerkwiach Msze święte odprawia się tylko w soboty i niedziele, a w pozostałe dni inne nabożeństwa pokutne.
Wielki Post w Kościele greckokatolickim trwa 7 tygodni. Rozpoczyna się w poniedziałek. W tym dniu oraz w Wielki Piątek obowiązuje ścisły post od mięsa i nabiału. Wielu wiernych, choć nie ma nakazu, post zachowują przez cały pierwszy tydzień, a nawet do Wielkanocy.
W cerkwiach Msze święte odprawia się tylko w soboty i niedziele. W sobotę jest to Liturgia św. Jana Chryzostoma, a w niedzielę św. Bazylego Wielkiego.
„Wierni mają tęsknić za Eucharystią i zwrócić uwagę na wartość, wielkość i szczyt, jakim jest Liturgia” – wyjaśnia w rozmowie z KAI abp Jan Martyniak, zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego w Polsce.
W ciągu tygodnia odprawia się inne nabożeństwa. W środy i piątki jest to Liturgia Uprzednio Poświęconych Darów, podczas której wierni przyjmują komunię św. W pozostałe dni są to godziny kanoniczne lub akatyst do Męki Pańskiej. Nie odprawia się Gorzkich Żali, natomiast w niedziele śpiewa się nabożeństwa Pasji, składające się z tekstów biblijnych.
Mimo że w liturgii wschodniej nie ma obowiązku odprawiania Drogi Krzyżowej, w niektórych parafiach jest ona również praktykowana. W pierwszym tygodniu Wielkiego Postu odprawia się pokutny Kanon św. Andrzeja z Krety.
„Celem człowieka jest życie z Chrystusem. Ten czas jest czasem na wewnętrzną odnowę i przebóstwienie. To wszystko ma pomagać żyć z Bogiem. A gdy człowiek żyje w przyjaźni z Bogiem, to i z ludźmi będzie żył w przyjaźni. Intensywne życie duchowe zmienia wszystko. A obecnie obserwujemy kompletną desakralizację. To w Wielkim Poście trzeba naprawiać” – mówi abp Jan Martyniak.
Wiernych obowiązuje udział w rekolekcjach wielkopostnych oraz skorzystanie z Sakramentu Pokuty i Eucharystii oraz powstrzymanie się od zabaw i praktykowanie postów. Charakterystycznym gestem w tym czasie są głębokie pokłony do ziemi, którymi rozpoczyna się i kończy modlitwy na znak uniżenia i pokuty.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.