Radomscy Rycerze Kolumba podjęli akcję pomocy dla afrykańskich kobiet. Inicjatywa „Łucznik dla Afryki” miała na celu zebranie nieużywanych maszyn do szycia. Akcja spotkała się z dużym odzewem zarówno w Polsce, jak i w Afryce.
Niebawem Rycerze Kolumba, którzy są największą katolicką organizacją laikatu o charakterze charytatywnym, wyślą na Czarny Ląd pierwszy kontener gotowych do użycia maszyn. Polscy misjonarze w Zambii wykorzystają dar z ojczyzny do przeszkolenia Afrykanek w zawodzie krawcowych. W ten sposób kobiety zdobędą nie tylko zawód, ale też źródło utrzymania.
„Zebraliśmy już do tej pory około 240 maszyn – poinformował współorganizator akcji, Leszek Jagiełło. – Wszystkie te maszyny zostaną poddane przeglądowi przez mechaników i po ewentualnej naprawie, ustawieniu czy nasmarowaniu zostaną wysłane kontenerem. Aby zapełnić kontener potrzeba około 300 maszyn, także niewiele już nam brakuje. Zbieramy także przy okazji materiały, igły, nici, suwaki, wszystko to, co jest potrzebne do szycia, żeby ludzie, a głównie kobiety, którzy będą uczyć się szyć na tych maszynach, żeby mieli materiały, na których będą się uczyli. Myślę, że już wkrótce uzbieramy tą ilość maszyn. Mamy także zgłoszenia z innych krajów afrykańskich, od misjonarzy, którzy są zainteresowani tą akcją i chcieliby ją rozszerzyć na inne kraje”.
Podobne inicjatywy aktywizacji zawodowej kobiet są popularne w wielu krajach Afryki i Azji. Np. w Indiach diecezja Indore przeszkoliła w zawodzie krawieckim 4 tys. mieszkanek slumsów. Dzięki temu programowi kobiety mogą teraz zarabiać na utrzymanie rodziny. Dzienny zarobek indyjskiej krawcowej to 150 rupii – równowartość nieco ponad 3 dolarów. Z okazji obchodzonego dzisiaj Dnia Kobiet diecezja Indore zakupiła 25 maszyn do szycia, które rozdano uczestniczkom szkolenia.
Ojcowie paulini przedstawili sprawozdanie z działalności sanktuarium w ostatnim roku
Walki trwały na całej długości frontu, na odcinku około tysiąca kilometrów.
Polacy byli drugą najliczniejszą grupą narodowościową spoza Portugalii.
Na plac przybył po nieszporach, które odprawił w bazylice watykańskiej.
Wkraczanie szkoły w sferę seksualności powinno się odbywać w porozumieniu z rodzicami.
Potrzebne są mechanizmy, które pomogą chronić wrażliwe grupy widzów, np. dzieci.
Ministerstwo gospodarki zagroziło, że zamknie organizacje, które nie zastosują się do nakazu.