Poaugustiański zespół klasztorny w Żaganiu (Lubuskie) otrzymał tytuł pomnika historii - poinformowała PAP w czwartek wieczorem rzecznik zarządu woj. lubuskiego Mirosława Dulat.
Rozporządzenie o nadaniu zabytkowi takiego statusu podpisał w końcu lutego br. prezydent RP Bronisław Komorowski. O wpisanie zespołu klasztornego na listę pomników historii zabiegała tamtejsza parafia.
Kompleks w Żaganiu składa się z kościoła, dawnego klasztoru Augustianów, konwiktu (rodzaj internatu) i spichlerza. Monumentalny zespół zabudowań dawnego klasztoru augustianów ukształtowany został ostatecznie w XVIII w.
Przez wieki, opactwo było przodującym ośrodkiem religijnym i naukowym w zakresie teologii, prawa kanonicznego i rzymskiego.
Poaugustiański kompleks zabudowań klasztornych wraz z kościołem, do dzisiaj imponuje skalą i rozwiązaniami architektonicznymi. Jest wybitnym przykładem założenia o cechach stylu gotyckiego, renesansowego i barokowego.
Klasztor augustianów, obecnie plebania parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, stanął w miejscu, gdzie odkryto mury zamkowe z XIII wieku i fragmenty wczesnogotyckiego pałacu opata.
Zakon szczyci się jedną z najświetniejszych bibliotek w Europie, ozdobioną polichromią autorstwa Jerzego Wilhelma Neunhertza. Do dziś przechowywane są tam rzadkie XVI-wieczne starodruki.
Swoje ślady pozostawili tu wybitni rzeźbiarze i sztukatorzy śląskiego baroku, m.in. Jan Urbański i Jan Haberle. Do najcenniejszych dzieł należy rzeźbiony w kamieniu sarkofag księcia głogowsko-żagańskiego Henryka IV zwanego Wiernym. Zachował się też XVI-wieczny ołtarz św. Trójcy.
Pomnik historii to jedna z czterech form ochrony zabytków w Polsce. Pozostałe to wpis do rejestru zabytków, utworzenie parku kulturowego, ustalenia ochrony w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.
Na ustanowionej w 1994 r. liście pomników historii znajdują się obiekty o szczególnych wartościach materialnych i niematerialnych oraz znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego naszego kraju. Do tego elitarnego grona mogą dołączać obiekty architektoniczne, krajobrazy kulturowe, układy urbanistyczne lub ruralistyczne, zabytki techniki, obiekty budownictwa obronnego, parki i ogrody, cmentarze, miejsca pamięci najważniejszych wydarzeń lub postaci historycznych, oraz stanowiska archeologiczne.
Najcenniejsze zabytki znajdują się na liście UNESCO. W województwie lubuskim jedynym zabytkiem na tej liście jest Park Mużakowski na granicy z Niemcami.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.