Cztery autobusy z ewakuowanymi mieszkańcami Mariupola na południowym wschodzie Ukrainy zdołały w środę wyjechać z miasta - poinformowała w czwartek na Telegramie wicepremier Iryna Wereszczuk. Polityk zapowiedziała, że w najbliższym czasie zostaną podjęte kolejne takie próby.
"Cywile, którzy opuścili Mariupol, przenocowali w Berdiańsku. Oczekujemy ich wkrótce w Zaporożu" - przekazała Wereszczuk (https://t.me/vereschuk_iryna/1299).
Wicepremier podkreśliła, że plany dotyczące kolejnych korytarzy humanitarnych z Mariupola (m.in. konwoju w czwartek po południu) mogą ulec zmianie ze względu na trudności z zapewnieniem bezpieczeństwa ewakuowanym cywilom.
ATAK ROSJI NA UKRAINĘ [relacjonujemy na bieżąco]
Według agencji Reutera z Mariupola wyjechało w środę w konwoju humanitarnym zaledwie kilkadziesiąt osób. Wcześniej władze miasta wyrażały nadzieję, iż 90 autobusami zostanie ewakuowanych około 6 tys. osób.
Mariupol znajduje się w oblężeniu rosyjskich wojsk od początku marca. W mieście trwają ciągłe ostrzały i bombardowania. Sytuacja mieszkańców jest katastrofalna - według ostrożnych szacunków mogło tam już zginąć ponad 20 tys. osób. Prawdopodobnie około 1000 osób wciąż ukrywa się w podziemnych schronach na terenie zakładów Azowstal, atakowanych przez siły rosyjskie.
Zdobycie Mariupola, portu nad Morzem Azowskim, umożliwiłoby Rosjanom stworzenie korytarza lądowego do okupowanego Krymu, a także miałoby dla nich ogromne znacznie propagandowe. Zajęcie miasta pozwoliłoby też Kremlowi uwolnić znaczne siły do szerokiej ofensywy w pozostałej części Donbasu.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.