W czwartek 10 marca br w Addis-Abeba w Etiopii, odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Rady do spraw Bezpieczeństwa i Pokoju Unii Afrykańskiej, dotyczące rozwiązania sytuacji kryzysowej na Wybrzeżu Kości Słoniowej.
Na spotkanie zostały zaproszone dwie strony konfliktu o fotel prezydencki. Alassane Ouattara przybył na spotkanie osobiście. Stronę Laurenta Gbagbo reprezentował natomiast prezydent partii politycznej pro Gbagbo, Pascal Affi N`Guessan. Posiedzenie miało na celu zaprezentowanie propozycji panelu pięciu prezydentów państw członkowskich Unii Afrykańskiej, którzy wielokrotnie przybyli do Abidżanu z misją mediacyjną.
Obrady odbyły się za zamknietymi drzwiami. W komunikacie prasowym, rzecznik prasowy panelu potwierdził poparcie Unii Afrykańskiej dla Alassana Ouattary jako prezydenta WKS oraz zwrócił się z prośbą do Rady Konstytucyjnej WKS o zaprzysiężenie Ouattary jako prezydenta kraju.
Po zakończeniu spotkania reprezentanci Laurenta Gbagbo oświadczyli, iż propozycje panelu, popierające Alassana Ouattarę oraz dotyczące utworzenia koalicyjnego rządu oraz podziału władzy między dwóch kandydatów nie są do zaakceptowania. Obóz pro Gbagbo zagroził także przekształceniem się dotychczasowych aktów przemocy w wojnę domową.
Rzecznik prasowy Nowych Sił, wiernych Alassanowi Ouattara oświadczył, iż decyzja obozu pro Gbagbo była do przewidzenia i jedynym sposobem na zdobycie fotela prezydenckiego przez Ouattarę, będzie użycie siły.
Rada do spraw Bezpieczeństwa i Pokoju Unii Afrykańskiej popierając decyzje panelu, zaproponowała spotkanie wszystkich partii politycznych WKS w ciągu najbliższych dwóch tygodni, w celu omówienia sposobu wprowadzenia propozycji panelu w życie.
Źródła: AFP, Reuters.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.