Fontanna Neptuna w Gdańsku, symbol miasta i jeden z najbardziej znanych zabytków, będzie wyremontowana. Będzie to pierwsze odnowienie fontanny od czasu jej ponownego montażu po II wojnie światowej.
Michał Piotrowski z Urzędu Miasta w Gdańsku poinformował PAP w poniedziałek, że Gdańskie Melioracje ogłosiły przetarg na remont zabytku. Zapewnił, że figura Króla Mórz nie spędzi najbliższych wakacji w pracowni konserwatorskiej. "Przez całe lato odbywać się będą intensywne prace remontowe w podziemiach pod fontanną" - dodał. Zaznaczył, że w lecie w związku z remontem instalacji wodnej mogą jednak wystąpić chwilowe wyłączenia dopływu wody do fontanny.
Remont obiektu ma objąć podziemia fontanny, popękaną czaszę i figurę Neptuna. Wymienione zostaną m.in. znajdujące się pod fontanną pompy, instalacje wodociągowe i elektryczne. Obecna instalacja zapewniająca obieg wody ma prawie 50 lat.
Planuje się, że nowa instalacja pozwoli na sterowanie siłą, z jaką wyrzucana będzie woda z fontanny. Po remoncie fontannę podświetlać mają lampy LED-owe.
Figura Neptuna zostanie poddana pracom konserwatorskim i zostanie zabrana z Długiego Targu na początku września. Cała figura oraz czasza fontanny, na której stoi Król Mórz, zostaną odrestaurowane.
Gdańska Fontanna Neptuna powstała z inicjatywy burmistrza Bartłomieja Schachmanna i miejskich rajców. Rzeźba Króla Mórz została odlana w brązie w 1615 przez Piotra Husena i Johanna Rogge w Augsburgu wg projektu Gerda Benningka. Czasza oraz trzon, na której stoi posąg jest dziełem rzeźbiarza Abrahama van den Blocke. Uruchomienie fontanny nastąpiło w roku 1633. Rok później powstała żelazna krata otaczająca basen wg projektu Abrahama van den Blocke.
Fontanna, która ulegała uszkodzeniu podczas II wojny światowej została ponownie uruchomiona w 1954 roku. Od tego czasu działa nieprzerwanie aż do dziś.
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.
Mieszkańców Ukrainy czeka trudna zima - stwierdził Franciszek.
W III kw. br. 24 spółki giełdowe pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa zarobiły tylko 7,4 mld zł.
Uroczyste przekazanie odbędzie się w katedrze pw. Świętego Marcina w Spiskiej Kapitule na Słowacji.