Kontynuować program atomowy

Polski program atomowy powinien być kontynuowany - uważają przedstawiciele Instytutu Globalizacji. Ich zdaniem nie ma związku między katastrofą w elektrowni Fukushima w Japonii a przygotowaniami naszego kraju do budowy pierwszych dwóch elektrowni jądrowych.

We wtorkowej informacji przedstawiciele Instytutu Globalizacji podkreślili, że z niepokojem śledzą wypowiedzi niektórych mediów i skrajnych organizacji ekologicznych, próbujących wykorzystać tragedię w Japonii do zahamowania bądź zaniechania budowy w Polsce elektrowni jądrowych.

"Jakkolwiek kwestie bezpieczeństwa w energetyce jądrowej są nadrzędne i powinny być zawsze pieczołowicie badane, nie istnieje logiczny związek między problemami elektrowni Fukushima a projektem przewidzianym dla Polski" - podkreślił cytowany w komunikacie prezes Instytutu Globalizacji, dr Tomasz Teluk.

Zwrócił uwagę, że w Polsce nie istnieje zagrożenie katastrofami naturalnymi takimi jak w Japonii, z racji położenia geograficznego naszego kraju. "Nie możemy spodziewać się ani tsunami, ani trzęsienia Ziemi w takiej skali" - tłumaczył.

Za większym bezpieczeństwem projektu polskiego - jak zaznaczono - przemawiają także względy technologiczne. Elektrownia Fukushima została ukończona przed 40 laty. Obecne technologie są nieporównywalnie bezpieczniejsze od tych sprzed blisko pół wieku.

Przy inwestycjach w Polsce bierze się pod uwagę technologie trzeciej generacji III i III +, których zabezpieczenia są tak dopracowane, że reaktory są w stanie przetrwać nawet bezpośredni atak terrorystyczny, np. zderzenie z samolotem - poinformowano.

Według ekspertów Instytutu, katastrofa w Japonii nie zahamuje rozwoju energetyki jądrowej na świecie. Prowadzonych jest zbyt wiele inwestycji, aby z nich zrezygnowano. Ponadto paliwo jądrowe jest jedynym surowcem, który gwarantuje ciągłość wytwarzania energii na masową skalę przez kilkaset kolejnych lat - podkreślono.

"Energetyka jądrowa, wbrew nieodpowiedzialnym wypowiedziom radykalnych ekologów pojawiających się w mediach, jest współcześnie najbezpieczniejszą dla środowiska naturalnego i ludzi, najtańszą i najbardziej efektywną metodą pozyskiwania energii elektrycznej" - czytamy w informacji.

Poziom promieniowania w elektrowni atomowej Fukushima I spada - poinformował we wtorek rzecznik japońskiego rządu Yukio Edano. Ostrzegł równocześnie, że wydaje się, iż systemy chłodzenia w reaktorach nr 5 i nr 6 w tej siłowni nie działają prawidłowo. Z elektrowni ewakuowano ok. 800 pracowników, na miejscu pozostało ok. 50 osób.

Fukushima I została uszkodzona na skutek piątkowego potężnego trzęsienia ziemi, które nawiedziło Japonię, i tsunami.

Instytut Globalizacji jest prywatnym wolnorynkowym instytutem spraw publicznych założonym w 2006 r. Organizacja prowadzi badania z zakresu ekonomii, energetyki, nowych technologii i globalizacji.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
10°C Piątek
wieczór
8°C Sobota
noc
5°C Sobota
rano
7°C Sobota
dzień
wiecej »