Wielka Brytania wystąpiła do USA o zgodę na przekazanie Ukrainie systemu artylerii rakietowej M270 MLRS - podał w środę portal Politico. O sprawie mieli rozmawiać prezydent USA Joe Biden i brytyjski premier Boris Johnson. MLRS to starsza i cięższa wersja systemu HIMARS.
Według Politico, który powołuje się na osobę wtajemniczoną w rozmowy oraz dokument, Biden i Johnson rozmawiali na temat przekazania rakiet Ukrainie w środę rano, zaś w czwartek będzie to przedmiotem rozmowy szefów dyplomacji obu państw.
Sytuacja na Ukrainie: Relacjonujemy na bieżąco
Do ruchu dochodzi po tym, jak Biden ogłosił w środę przekazanie Ukrainie wyrzutni artylerii rakietowej HIMARS wraz z kierowanymi rakietami o zasięgu 70 km. MLRS to starsza, cięższa wersja HIMARS, różniąca się m.in. gąsienicowym podwoziem oraz dwukrotnie większą liczbą przenoszonych rakiet. Wielka Brytania musi mieć zgodę na przekazanie uzbrojenia ze względu na przepisy eksportowe. Według Politico, zgoda administracji Bidena jest niemal pewna.
O przekazanie obu systemów od dawna ubiegała się Ukraina, która dzięki nowej broni będzie mogła precyzyjnie uderzać z większego niż dotąd dystansu.
USA zgodziły się na razie przekazać Ukrainie cztery wyrzutnie HIMARS, lecz Pentagon zasygnalizował, że ostatecznie ich liczba będzie większa.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.