Korea Pł.: Kim Dzong Un zwołał kongres poświęcony wzmocnieniu "monolitycznych" rządów partii

Północnokoreański przywódca Kim Dzong Un zwołał bezprecedensową konferencję w celu wzmocnienia w całym społeczeństwie "monolitycznego" przywództwa rządzącej Partii Robotniczej Korei (WPK) poinformowała w czwartek agencja Reuters, cytując komunikat północnokoreańskich mediów państwowych.

Konferencja była pierwszą tego typu i dotyczyła "realizacji konsolidacji organizacyjnej i ideologicznej szeregów Partii pod każdym względem" oraz wzmocnienia roli przywódczej partii - podała Reuters, cytując państwowa agencja informacyjna KCNA.

Wydarzenie skupiło się na działach "Partyjnego Poradnictwa Życia" (PLG), które są potężnymi organizacjami monitorującymi i kontrolującymi lojalność urzędników i członków partii w całym kraju.

Zgodnie z raportem z 2019 roku przygotowanym przez amerykański Komitet Praw Człowieka w Korei Północnej (HRNK), poradnictwo życia partyjnego jest "prawdopodobnie najbardziej newralgiczną funkcją" WPK.

Jako część potężnego Departamentu Organizacji i Poradnictwa, PLG monitoruje trendy i wzorce w indywidualnych zachowaniach, szczególnie tych, które mogą zaszkodzić interesom najwyższego przywódcy, czytamy w raporcie HRNK. Jego techniki obejmują regularne sesje samokrytyki, gdzie uczestnicy są zobowiązani do wyznania swoich złych czynów i stawienia czoła oskarżeniom ze strony innych członków. Jest również odpowiedzialny za przekazywanie wskazówek od wysokich rangą przywódców i odgrywa rolę w wyborze kandydatów dopuszczonych do startu w wyborach.

W swoich uwagach do uczestników konferencji Kim nazwał partyjne doradztwo życiowe "naczyniem krwionośnym i gruczołem nerwowym", które mocno łączą organizacje partyjne z komitetem centralnym, a także główną osią wdrażania idei i polityki partii, podała KCNA.

Kim coraz częściej organizuje wydarzenia mające na celu wzmocnienie kontroli w kraju, którym rządzi od 2011 roku. Eksperci ocenili, że wysiłki związane ze zwalczaniem koronawirusa dodatkowo pomogły jego autorytarnemu rządowi narzucić nowe formy kontroli gospodarki, podróży, mediów i innych aspektów życia społecznego.

Według instytucji zajmujących się badaniem praw człowieka Korea Północna przeprowadza pozasądowe egzekucje, porwania, tortury i arbitralne aresztowania. Według raportów reżym w Pjongjang stosuje przemoc seksualną i zmusza do pracy przymusowej.

Korea Północna boryka się z wieloma problemami, w tym z epidemią koronawirusa, skutkami gospodarczymi sankcji międzynarodowych oraz konsekwencjami katastrof naturalnych, takimi jak wysokie temperatury i powodzie - przypomina Reuters.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
20°C Wtorek
noc
16°C Wtorek
rano
24°C Wtorek
dzień
25°C Wtorek
wieczór
wiecej »