Na cmentarzu w Podgórkach Tynieckich odbył się pogrzeb 48 dzieci martwo urodzonych w latach 2020-2022 w Szpitalu Miejskim Specjalistycznym im. Gabriela Narutowicza w Krakowie. Liturgii żałobnej przewodniczył ks. Janusz Kościelniak, diecezjalny duszpasterz rodzin dzieci utraconych.
Na początku homilii ks. Kościelniak zwrócił uwagę, że dzięki uczestnictwu w pogrzebie dzieci nienarodzonych, będąc na ziemi, można dotknąć wieczności, ponieważ "dzieci te żyją w wieczności i dzisiaj, w czasie tej Mszy św., łączą się z nami, uwielbiając Boga". Podkreślił, że dostrzeżenie tej rzeczywistości jest szczególnie trudne dla rodziców, którzy żegnają i opłakują swoje nienarodzone dziecko. - Jezus mówi do was: "Nie traćcie nadziei - to dziecko żyje, jest u kochającego Ojca w niebie, a wy już na zawsze będziecie rodzicami - tego nic zmienić nie może" - mówił 18 lipca kapłan.
Zwrócił uwagę, że wiara rodziców w życie ich nienarodzonego zmarłego dziecka przejawia się w sformułowaniu, gdy rodzice się przedstawiają: "Mamy dwoje dzieci na ziemi i jedno w niebie". Ksiądz Kościelniak przywołał dokument Międzynarodowej Komisji Teologicznej "Nadzieja zbawienia dla dzieci zmarłych bez chrztu", zaznaczając, że Kościół głęboko wierzy, iż te dzieci są w domu Ojca, a kiedyś wszyscy z nimi się spotkamy.
Kapłan podkreślił, że odbywający się pogrzeb jest bardzo ważny, bo mówiąc wiele o szacunku do człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci, Kościół byłby niekonsekwentny, gdyby nie dokonał takiego aktu. - Tych dzieci jest tak wiele, ale każde jest tak samo ważne, jak każdy z nas. Mamy nadzieję, że w niebie mamy tak wielu nowych świętych - mówił, zaznaczając, jak ten pogrzeb jest wielką uroczystością dla Kościoła.
Diecezjalny duszpasterz rodzin dzieci utraconych zwrócił uwagę, że każdego roku ok. 40 tys. rodziców traci dziecko przed narodzeniem. - Śmierć dziecka przed narodzeniem jest taką samą śmiercią, jak każdego dziecka. Każdy rodzic, który traci dziecko przed narodzeniem, przeżywa żałobę. A więc ci rodzice cierpią jak każdy rodzic po stracie swojego ukochanego dziecka - mówił kapłan, podkreślając konieczność zrozumienia bólu rodziców.
W trakcie Mszy św., przy zapalonych świecach, odmówiono Akt zawierzenia zmarłego dziecka Bożemu miłosierdziu. W czasie pogrzebu odśpiewano m.in. Litanię do Maryi, Matki osieroconych i dzieci utraconych. Tekst tej modlitwy napisała prof. Halina Bursztyńska, literaturoznawczyni związana m.in. z Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie, a muzykę skomponował krakowski katecheta, organista i kompozytor Michał Niemiec.
Przypominamy, że w każdy drugi piątek miesiąca o godz. 18 w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach jest odprawiana Msza św. w intencji pogrążonych w żałobie rodziców i rodziny. Po Mszy św. prowadzona jest adoracja, która kończy się indywidualnym błogosławieństwem rodzin Najświętszym Sakramentem. Ponadto w pierwszą sobotę czerwca w łagiewnickim sanktuarium odbywa się Pielgrzymka Rodzin Dzieci Utraconych. Z kolei Dzień Dziecka Utraconego obchodzony jest 15 października.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.