Brytyjski następca tronu książę Karol wraz żoną księżną Camillą oraz jego syn książę William są obecnie w drodze do zamku Balmoral w związku z informacjami, że lekarze są zaniepokojeni stanem zdrowia królowej Elżbiety II - przekazał w czwartek dwór królewski.
Wcześniej Pałac Buckingham poinformował, że królowa znajduje się pod opieką lekarzy, ale jest cały czas na zamku Balmoral w Szkocji, gdzie zwykle spędza lato.
"Po dalszej ocenie dziś rano, lekarze królowej są zaniepokojeni stanem zdrowia Jej Wysokości i zalecili, aby pozostała pod nadzorem medycznym. Królowa pozostaje w komfortowych warunkach i w Balmoral" - napisano w wydanym oświadczeniu.
W środę królowa przełożyła zaplanowane wirtualne spotkanie z członkami Tajnej Rady w związku z tym, że lekarze doradzili jej odpoczynek.
Brytyjska premier Liz Truss oświadczyła, że cały kraj jest "głęboko zaniepokojony" informacjami o stanie zdrowia Elżbiety II. Dodała, że jej myśli są z królową i jej rodziną. We wtorek Liz Truss została przyjęta przez królową na audiencji w Balmoral, podczas której monarchini powierzyła jej misję sformowania nowego rządu. Truss została tym samym 15. brytyjskim premierem w czasie trwającego ponad 70 lat panowania Elżbiety II.
Jak informuje ITV, z Elżbietą II w Balmoral są już wszystkie jej dzieci - następca brytyjskiego tronu książę Karol z żoną Kamilą, księżniczka Anna, książę Yorku Andrzej i hrabia Wesseksu Edward. Na miejsce dotarł też wnuczek królowej, książę William.
W drodze do Szkocji jest książę Harry ze swoją żoną Meghan. Taką informację przekazał rzecznik pary, cytowany przez Reuters.
O modlitwie w intencji królowej zapewnił arcybiskup Canterbury. Elżbieta jest jako królowa także głową kościoła anglikańskiego.
Pod zamkiem Balmoral gromadzi się coraz więcej ludzi, którzy swoją obecnością chcą wesprzeć Elżbietę w trudnych chwilach.
Choć oświadczenie Pałacu Buckingham jest lakoniczne, to sytuacja wydaje się poważna - zwraca uwagę były korespondent BBC zajmujący się sprawami rodziny królewskiej Richard Sumner: "Ostrożne sformułowanie komunikatu sugeruje, że stan królowej jest poważny".
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.