W Bukareszcie trwa od 15 do 17 września ekumeniczny szczyt obrońców życia. Zorganizowane przez Heartbeat International (Międzynarodowe Bicie Serca) spotkanie pod nazwą European Pregnancy Help Leaders Summit (Europejski Szczyt Liderów Pomocy Kobietom w Ciąży) zgromadziło przedstawicieli ośrodków pomagających kobietom w ciąży z różnych państw Europy.
Obrady pod hasłem „Serce jednego człowieka może zmienić świat” obejmują warsztaty, wymianę doświadczeń, a także wizytę w bukaresztańskim ośrodku pro life, prowadzonym przez Kościół prawosławny.
W przesłaniu do uczestników szczytu prawosławny patriarcha rumuński Daniel podkreślił, że działania w obronie ludzkiego życia „stają się wyrazem miłosiernej miłości Boga i przypominają kobiecie, że ma ona wyjątkową moc i powołanie dawania życia”.
Kościół prawosławny w Rumunii prowadzi 16 ośrodków pomocy w kryzysowej ciąży. Zdaniem hierarchy jest ich zbyt mało, dlatego „potrzebne są nieustanne wysiłki, aby matki w trudnej sytuacji znalazły w każdym okręgu kraju miejsce, w którym mogą poprosić o pomoc”.
Założone w 1971 roku w Stanach Zjednoczonych Heartbeat International jest międzynarodowym i międzywyznaniowym stowarzyszeniem chrześcijańskim, skupiającym obrońców życia. Tworzy największą na świecie sieć ośrodków ciąży kryzysowej, z ponad 2000 oddziałami (z czego ponad tysiąc w USA) w 50 krajach. Działa głównie w Ameryce Północnej i Łacińskiej, w południowej Europie i w Afryce.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.