„Wiele rodzin jest dziś rozdzielonych. Tata walczy na froncie, a mama i jej dziecko są czasami zmuszone opuścić dom i udać się w daleki, nieznany świat. Módlmy się o zjednoczenie tych rodzin, aby dzieci miały prawo dorastania w rodzinie, w której mama i tata są razem. Gdzie matka ofiarowuje dzieciom całą swoją kobiecość, a ojciec całą swoją męskość – powiedział zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, abp Światosław Szewczuk w swoim codziennym orędziu.
Abp Szewczuk zauważył, że w ciągu minionego dnia najbardziej ucierpiało miasto Nikopol w obwodzie dniepropietrowskim, gdzie nieprzyjaciel w ciągu kilku godzin przeprowadził ataki 40 pociskami różnych typów systemów rakietowych. Szczególnie martwi nas również północ naszej Ojczyzny, która jest nieustannie ostrzeliwana w regionach przygranicznych: obwód charkowski, obwód sumski, obwód czernihowski – stwierdził zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.
W niedzielę abp Szewczuk zachęcił wszystkich wiernych do modlitwy za rodziny. „Pamiętajmy w swoich modlitwach o rodzinach, których krewni są w stanie wojny. Rodzinach, które zostały poranione, których członkowie znajdują się w niewoli lub zginęli z rąk okupanta. Rodziny te ponoszą szczególny ciężar wojny, napiętej sytuacji, niepokojów i zmartwień. Przypomniał, że Bóg stworzył rodzinę jako oazę życia ludzkiego, jako nierozłączny, wierny, owocny związek miłości między mężczyzną a kobietą. To w niej, zgodnie z zamysłem Bożym rodzi się ludzkie życie, to w niej to życie zostaje uzdrowione z ran i w niej, zgodnie z Bożym planem, życie powinno kończyć się tutaj na ziemi.
„Rodziny te stają w obliczu szczególnych pytań, poszukując odpowiedzi na głębokie prawdy sensu ludzkiego istnienia. Dzieci pytają mamę i tatę: «„Gdzie jest teraz Pan Bóg, gdy trwa wojna? Jaki jest sens naszej walki? Jaki jest sens naszego życia, cierpienia i śmierci?»” – przypomniał abp Szewczuk.
Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego wezwał do modlitwy za rodzinę ukraińską, bo od jej siły i mocy zależy siła i moc całego narodu. „Rodzina jest podstawową komórką każdego społeczeństwa. Jeśli rodzina będzie silna, to silny będzie naród. Będzie silny, niezwyciężony” – zapewnił abp Szewczuk.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.