Po raz piąty w szkołach i przedszkolach w całej Polsce odbędzie się w czwartek akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki "Szkoła do hymnu". Wspólne odśpiewanie hymnu narodowego odbędzie się o symbolicznej godzinie: 11:11, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości.
W wydarzeniu wezmą udział również członkowie kierownictwa MEiN. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zaśpiewa Mazurka Dąbrowskiego razem z uczniami i kadrą pedagogiczną Michalickiego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Miejscu Piastowym w woj. podkarpackim.
Z kolei wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek odśpiewa hymn narodowy razem z uczniami Zespołu Szkół Specjalnych w Wołominie w woj. mazowieckim. Wiceminister Włodzimierz Bernacki w ramach akcji spotka się z uczniami Liceum Ogólnokształcącego im. Artura Grottgera w Grybowie w woj. Małopolskim. Natomiast wiceszef MEiN Tomasz Rzymkowski odśpiewa Mazurka Dąbrowskiego wraz z uczniami Zespołu Szkół Specjalnych w Warcie w woj. łódzkim.
Akcja "Szkoła do Hymnu" odbywa się po raz piąty. Biorą w niej udział szkoły, przedszkola i placówki oświatowe, a także placówki polonijne. Tradycyjnie odbywa się w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11. To wydarzenie jest kontynuacją akcji z 2018 r. Wówczas wspólne śpiewanie hymnu odbyło się pod hasłem "Rekord dla Niepodległej". W akcji uczestniczyło 4,8 mln uczniów i 475 tys. nauczycieli w 24,4 tys. przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych w całym kraju. W akcję zaangażowało się także 13,7 tys. uczniów oraz 1 tys. nauczycieli ze 109 szkół polonijnych z całego świata.
W 2019 r. hymn wspólnie śpiewało 4,1 mln uczniów oraz 405,4 tys. nauczycieli w całej Polsce. Łącznie swój udział w akcji zgłosiło 20,5 tys. szkół z całego kraju oraz ponad 100 placówek polonijnych. W 2020 r. - mimo trwającej epidemii i kształcenia na odległość - do akcji w różnej formie przystąpiło w sumie 16,3 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych z całego kraju oraz 134 placówki polonijne.
W ubiegłym roku hymn wybrzmiał w prawie 21 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych. W ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11.11 wspólnie śpiewało go blisko 4 mln uczniów i prawie 380 tys. nauczycieli z całego kraju.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.