Ojciec Święty Franciszek podziękował Polakom za solidarność z prześladowanymi. W trakcie środowej audiencji przywołał organizowaną przez PKWP kampanię „Red Week”. W Polsce potrwa ona do piątku, a jej ostatnim akordem będzie Kraków, gdzie na czerwono podświetlony zostanie Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła.
Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie na serce kampanii „Red Week” w Polsce ponownie wybrało Jasną Górę. Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w poniedziałek zostało podświetlone na czerwono, by solidaryzować się z prześladowanymi. Tego samego dnia za cierpiących chrześcijan wierni modlili się w trakcie Apelu Jasnogórskiego. Rozważania poprowadził ks. Paweł Antosiak z PKWP. Przywoływał liczby, które wskazują, że wierzący w Chrystusa są najbardziej prześladowaną grupą religijną na świecie. Sięgał po dane, jakie znalazły się w raporcie „Prześladowani i zapomniani?”.
„W Afryce bez wyjątku sytuacja naszych Sióstr i Braci uległa pogorszeniu. Na Bliskim Wschodzie ciągła migracja zagraża przetrwaniu najstarszych wspólnot chrześcijańskich: w Iraku, Syrii i Palestynie. W Azji państwowy autorytaryzm pogłębia ucisk wobec wierzących w Birmie, Chinach i Wietnamie” – mówił. Jak wynika z dokumentu wydanego przez PKWP, lista krajów, gdzie chrześcijanie są w trudnej sytuacji wydłużyła się ze 145 do 153. Jeśli nie przemoc i wykluczenie, to zagrażają im bieda i głód.
Symbol solidarności z prześladowanymi, jakim było podświetlenie Jasnej Góry, nie umknął uwadze Ojca Świętego Franciszka. Papież dziękował Polakom w trakcie audiencji generalnej. „Jestem Wam wdzięczny, że jednoczyliście się z prześladowanymi w świecie chrześcijanami, poprzez inicjatywę „Red Week” oraz modlitwę za nich, szczególnie w Sanktuarium na Jasnej Górze” – podkreślił.
W wymiarze światowym kampania „Red Week” zakończyła się wczoraj. Jej zewnętrznym znakiem, obok podświetlonych na czerwono budynków, w tym kościołów, były także bijące dzwony.
W Polsce inicjatywa, za którą stoi Pomoc Kościołowi w Potrzebie, potrwa do piątku, a zakończą ją wydarzenia w Krakowie. „Chcielibyśmy w najbliższy piątek (25 listopada) w godzinach wieczornych podświetlić fasadę Kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej 52A” – wyjaśnia Nikodem Buła z biura PKWP w Krakowie. Zaznacza, że mieszkańcy oraz turyści będą mogli wziąć udział w modlitwie za cierpiących chrześcijan.
O godz. 18.00 rozpocznie się Msza św. W trakcie wydarzenia zaprezentowany zostanie też raport „Prześladowani i zapomniani?”. Wierni będą też mieli szansę poznać historie prześladowanych i zobaczyć ich twarze.
Więcej informacji o wydarzeniu tutaj: www.facebook.com/poladialogu.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.