Łotwa: w internecie działa grupa gromadząca informacje dla Rosji o łotewskich urzędnikach

Państwowa Służba Bezpieczeństwa (VDD) Łotwy poinformowała o wszczęciu postępowania karnego w związku z działaniami grupy, która określa się jako "bałtyccy antyfaszyści". Osoby te gromadzą w internecie informacje o łotewskich osobach publicznych i mają przekazywać je Rosji.

Grupa "bałtyckich antyfaszystów" w komunikatorze Telegram gromadzi informacje o przedstawicielach łotewskich władz i innych osobach publicznych, których działania uznaje za szkodliwe dla interesów Rosji - czytamy w komunikacie VDD. W internecie udostępniane są wrażliwe dane tych osób, np. adresy i informacje o bliskich.

"Antyfaszyści" wskazują, że zgromadzone informacje będą przekazane rosyjskim służbom bezpieczeństwa i innym instytucjom Rosji.

OGLĄDAJ relację na bieżąco: Atak Rosji na Ukrainę

Łotewska Państwowa Służba Bezpieczeństwa wszczęła w poniedziałek w sprawie postępowanie z artykułu dotyczącego działań o charakterze antyłotewskim.

Według informacji łotewskich służb osoby zaangażowane w ten proceder to obywatele Łotwy obecnie mieszkający w Rosji. Ustalono ich tożsamość.

Służba Bezpieczeństwa ocenia, że rosyjskie władze wykorzystują te osoby w celach propagandowych przeciwko Łotwie. Głównym celem tych działań jest wpłynięcie na opinię publiczną i podejmowane decyzje poprzez wywieranie psychologicznego nacisku na przedstawicieli władz i inne znane osoby, które w ramach działań politycznych i społecznych sprzeciwiają się rosyjskiej wojnie przeciwko Ukrainie.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
0°C Sobota
noc
-2°C Sobota
rano
0°C Sobota
dzień
1°C Sobota
wieczór
wiecej »