Orszaki Trzech Króli przejdą w piątek ulicami 800 miast, m.in. Warszawy, Krakowa, Poznania, Gniezna i Łodzi. Tegoroczne hasło "Niechaj prowadzi nas gwiazda!" ma skłonić do refleksji nad faktem, że do Boga dochodzi się nie tylko przez wiarę, ale także za pośrednictwem rozumu.
W piątek w Kościele katolickim przypada uroczystość Objawienia Pańskiego, nazywana także Epifanią lub świętem Trzech Króli. W wielu miastach uroczystość Objawienia Pańskiego świętowana jest w formie orszaku trzech królów - barwnego pochodu, w czasie którego przedstawiane są sceny biblijne. Pierwszy Orszak Trzech Króli w Polsce ruszył w roku 2009.
Przewodniczący Fundacji Orszak Trzech Króli Piotr Giertych wyjaśnił, że tegoroczne hasło orszaków - "Niechaj prowadzi nas gwiazda!" - ma skłonić do refleksji nad faktem, że do Boga dochodzi się nie tylko przez wiarę, ale także za pośrednictwem rozumu.
Relacje naszych reporterów z orszaków w diecezjach: ORSZAKI TRZECH KRÓLI
"Wskazujemy na gwiazdę z powodu obchodu Roku Kopernikańskiego, który został ustanowiony z okazji 550. urodzin Mikołaja Kopernika, 480. rocznicy jego śmierci oraz wydania przez naukowca dzieła życia zatytułowanego +De revolutionibus orbium coelestium+ (O obrotach sfer niebieskich), w którym przedstawił założenia heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego burzące ówczesny obraz świata" - powiedział Giertych.
W Warszawie wymarsz orszaku poprzedzi msza św. o godz. 11 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela, po której barwny pochód ruszy z Placu Zamkowego. Mędrcy dotrą do Stajenki ustawionej na pl. Piłsudskiego ok. godz. 12.30, gdzie pokłonią się Jezusowi oraz złożą Mu dary. Zgodnie z tradycją obecni na placu zatańczą poloneza do melodii kolędy "Bóg się rodzi". Następnie zaplanowane jest wspólne kolędowanie w języku polskim i ukraińskim. Uczestnikom będzie towarzyszył zespół wokalno-instrumentalny Three Kings Band Przyjaciele z Ukrainy.
Czytaj: Uroczystość Objawienia Pańskiego - jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich
W Krakowie ulicami przejdą trzy orszaki królewskie, które następnie spotkają się przy żłóbku na Rynku Głównym. Orszak niebieski, afrykański, wyruszy o godz. 11 z Placu Matejki, przejdzie ulicą Floriańską, przez Plac Mariacki i ulicą Sienną. Orszak zielony, azjatycki, spotka się o godz. 10 w salezjańskim Parku Wioski Świata przy ul. Tynieckiej i przejdzie do kościoła św. Stanisława Kostki przy ul. Konfederackiej, gdzie weźmie udział w mszy. Po niej przejdzie ul. Bałuckiego przez Rynek Dębnicki, Most Dębnicki, ulicami Retoryka, Garncarską i Studencką, a następnie Plantami do ulicy Szewskiej. Natomiast orszak czerwony, europejski, po odegraniu ok. godz. 11 tradycyjnej scenki przywitania króla pod katedrą na Wawelu, przejdzie ulicami Droga do Zamku i Grodzką.
W Łodzi Orszak Trzech Króli przejdzie w piątek ul. Piotrkowską po mszy św. odprawionej przez metropolitę łódzkiego abp. Grzegorza Rysia. Organizatorzy orszaku poinformowali, że w tym orku w role królów Kacpra, Melchiora i Baltazara wcielą się wyświęceni przed rokiem diakoni stali Kościoła łódzkiego.
Łódzkiemu orszakowi będzie towarzyszyć akcja "Dar dla Nowonarodzonego", w ramach której zbierane będą fundusze na pomoc dzieciom z zespołem Downa i dotkniętych biedą dzieci z Libanu.
W Poznaniu orszak wyruszy o godz. 12.30 z placu pod kościołem Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Floriana na poznańskich Jeżycach. Około godz. 14. korowód dotrze na plac kościoła dominikanów, gdzie na scenie znajdzie się stajenka, w której czekać będzie Święta Rodzina. Tam nastąpi uroczysty pokłon pasterzy oraz Trzech Króli. Na zakończenie wszyscy obecni na placu będą mieli okazję wspólnie zaśpiewać kolędy.
Orszak Trzech Króli przejdzie w piątek również ulicami Gniezna. Organizatorzy podali, że orszak rozpocznie się na placu za Powiatowym Urzędem Pracy i za budynkiem Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie przy ul. Sobieskiego o godz. 13.30. Po krótkiej modlitwie nastąpi wspólny przemarsz orszaku przez gnieźnieński Rynek do katedry, gdzie królowie oddadzą pokłon Dzieciątku Jezus.
W Orszaku Trzech Króli, który w piątek przejdzie ulicami Olsztyna, będzie uczestniczył symbolicznie Mikołaj Kopernik, którego postać związana jest z warmińskim kościołem. W ten sposób organizatorzy chcą podkreślić, że ten rok jest Rokiem Mikołaja Kopernika, w którym świętowane będą 550. rocznica urodzin i 480. rocznica śmierci astronoma.
W Olsztynie ulicami przejdą trzy orszaki: europejski, afrykański i azjatycki, które spotkają się na Placu Jana Pawła II i przejdą aleją Piłsudskiego na Plac Xawerego Dunikowskiego, gdzie odbędzie się wspólne kolędowanie.
Tegoroczny szczeciński Orszak Trzech Króli poprowadzą konno ułani - w role Kacpra, Melchiora i Baltazara wcielą się ułani ze szczecińskiego 12 Pułku Ułanów Podolskich. Świętowanie rozpocznie się wspólnym kolędowaniem o godz. 11.30 na pl. Armii Krajowej przy Urzędzie Miasta Szczecina. Oficjalne rozpoczęcie orszaku nastąpi o godz. 12.00.
Świętowanie w Lublinie rozpocznie się w piątek o godz. 10.00 mszą świętą w archikatedrze, której przewodniczyć będzie biskup pomocniczy Adam Bab. Po zakończeniu mszy św. orszak przejdzie ul. Królewską, Lubartowską i al. Tysiąclecia na pl. Zamkowy. W województwie lubelskim Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami wielu miejscowości m.in. Zamościa, Biłgoraju, Puław i Chełma.
Orszaki pojawią się na ulicach wielu miast Podkarpacia. Tak będzie m.in. w Przemyślu, gdzie przejdzie Mini Orszak Trzech Króli. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 11.30 mszą świętą pod przewodnictwem abpa Adama Szala w Bazylice Archikatedralnej. Po niej orszak przejdzie ulicami: Fredry, Franciszkańską, Kazimierza Wielkiego do przemyskiego Rynku, gdzie odbędzie się pokłon trzech króli. W regionie orszaki przejdą ulicami również m.in. Sanoka, Dynowa, Boguchwały, Jasła, Krosna, Stalowej Woli, Dębicy i Łańcuta.
Przypadająca w Kościele katolickim 6 stycznia uroczystość Objawienia Pańskiego jest jednym z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół - w III wieku w Kościele wschodnim, a w IV wieku w Kościele zachodnim. Od 2011 r. jest to w Polsce dzień wolny od pracy, podobnie jak i w innych krajach, np. we Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Szwecji, Finlandii, Austrii czy w Szwajcarii.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.