„Mówimy o dwóch kryzysach niestety zapomnianych i trwających już od dłuższego czasu” – podkreśla Marta Petrosillo, dyrektor ds. komunikacji w Caritas Internationalis zapytana o sytuację w Demokratycznej Republice Konga oraz Sudanie Południowym.
Kraje, do których wybiera się Papież, przeżywają czas wewnętrznych konfliktów oraz ubóstwa. Ponieważ w mediach o tych problemach się nie wspomina, wizyta Franciszka może stanowić ważny punkt przypominający o przeżywanych tam tragediach.
W obu afrykańskich państwach lokalne Caritas usiłują wspierać cierpiącą ludność. Poza doraźną pomocą humanitarną chodzi również o działania mające doprowadzić do stabilizacji. Wskazuje na to, na przykładzie Konga, Marta Petrosillo, która niedawno spotkała się z głównymi odpowiedzialnymi za działalność Caritas w tych dwóch afrykańskich krajach.
„Caritas stara się odpowiadać na wszystkie nagłe potrzeby ludności, zwłaszcza tej najbardziej zagrożonej. Niestety, mamy do czynienia z kryzysem trwającym od ponad 20 lat. Podejmowane są próby walki z ubóstwem, a przede wszystkim z poważnym brakiem bezpieczeństwa żywnościowego, który wciąż się pogłębia, częściowo w wyniku kryzysu ukraińskiego, jaki mocno zaważył na scenie międzynarodowej, zwłaszcza w ostatnich miesiącach. Kolejnym frontem, gdzie Caritas pozostaje mocno zaangażowana, jest przyjmowanie i wspieranie uchodźców. Mamy w kraju ponad 5 mln osób wewnętrznie przesiedlonych z powodu konfliktów i pochodzą one głównie ze wschodniej części kraju. Wśród nich zwrócono uwagę na obecność dzieci-żołnierzy. Caritas stara się zapewnić im schronienie, wyżywienie i podstawowe potrzeby. Jest też duże zaangażowanie w edukację dzieci – wskazuje Petrosillo. –Również bardzo ważna akcja prowadzona przez Caritas Kongo i oczywiście przez Kościół dotyczy rzecznictwa w podkreślaniu trudności tego kraju i kryzysu, który niestety nie znajduje zbyt wiele miejsca w mediach; w ogóle, nie jest zbyt dobrze znany opinii publicznej. Caritas Kongo ma nadzieję, że wizyta Ojca Świętego może stanowić moment rzucenia na światła na tę sytuację.“
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.