Trzeba wspomóc rolników w realizacji coraz bardziej skomplikowanych procedur związanych m.in. ze składaniem wniosków o dopłaty unijne - powiedział PAP szef prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich Jan Krzysztof Ardanowski.
Były wiceminister rolnictwa poinformował, że podczas środowego posiedzenia prezydencka Rada ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich zamierza m.in. przeanalizować, w jakim stopniu różnego rodzaju instytucje, w tym Ośrodki Doradztwa Rolniczego, są przygotowane do wsparcia rolników w radzeniu sobie np. z realizacją procedur unijnych związanych m.in. z otrzymaniem dopłat z budżetu Wspólnej Polityki Rolnej. Jak zaznaczył, to bardzo ważne, ponieważ w połowie marca ma rozpocząć się składanie wniosków.
Przeczytaj: Mieszanka "przyjaznych" grzybów pomoże w ochronie malin przed chorobami
"Chcemy zapytać Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz przedstawicieli Ośrodków Doradztwa Rolniczego, czy doradztwo rolnicze jest odpowiednio przygotowane np. w skutecznym wypełnianiu wniosków o dopłaty" - wskazał. Zwrócił uwagę, że do tej pory nie ma m.in. stosownych rozporządzeń, które określałyby procedurę składania i weryfikacji wniosków o dopłaty z UE.
Ardanowski dodał, że w nowej perspektywie WPR pojawia się kilka nowych możliwości wsparcia, których pracownicy ODR mogą nie znać. Jako przykład wymienił dopłaty do dobrostanu zwierząt. W takiej sytuacji - jak mówił - mogą być potrzebne np. dodatkowe szkolenia czy zwiększenie zatrudnienia w ODR.
Jak przekazał, Rada zamierza ponadto sprawdzić, jak wygląda system kształcenia rolników w Polsce. "Chcemy m.in. ustalić, czy programy w szkołach zawodowych i na uczelniach są odpowiednio dostosowane do rozwoju technologicznego, czy wiedza, z którą wychodzą absolwenci, jest wystraczająca do sprawnego prowadzenia gospodarstwa" - powiedział.
Rada ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich to forum konsultacyjno-doradcze Prezydenta RP. Do jej zadań należy m.in. wspieranie rolnictwa i obszarów wiejskich, organizowanie tematycznych okrągłych stołów, współpraca z instytucjami rządowymi i samorządowym czy przegląd rozwiązań prawnych w zakresie rolnictwa i obszarów wiejskich.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.