Rzecznik wschodniego zgrupowania armii ukraińskiej Serhij Czerewaty powiedział w środę, że w ciągu ostatniej doby w rejonie Bachmutu rozegrało się 12 starć z okupantem. Jak twierdzi cytowany przez agencję Unian rzecznik, najeźdźcy nie udało się osiągnąć sukcesu.
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ostrzegł tymczasem, jak podaje AFP, że miasto może wpaść w ręce Rosjan w "najbliższych dniach".
Inwazję Rosji na Ukrainę relacjonujemy na bieżąco: RELACJA
Jak powiedział Serhij Czerewaty, w rejonie miasta doszło ostatniej doby do 35 ostrzałów i 12 potyczek. Zginęło 115 najeźdźców, a 197 odniosło rany. "Nieprzyjacielowi nie udaje się wypracować sukcesu w działaniach ofensywnych. W tym samym czasie jest ostrzeliwany. Nie pozwalamy mu na dalszy postęp i odniesienie jakichkolwiek taktycznych zwycięstw" - podkreślił.
Dodał, że główną siłą uderzeniową na tym odcinku frontu są najemnicy Wagnera, którzy jednak z powodu ciężkich strat są wzmacniani przez jednostki wojsk powietrznodesantowych i zmechanizowanych. Szef grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn oświadczył wcześniej, że strona rosyjska zajęła całą wschodnią część Bachmutu, aż po dzielącą miasto rzekę Bachmutkę.
Przeczytaj: Ukraina. Rząd zezwolił na obowiązkową ewakuację dzieci z obszarów działań wojennych
Sześciomiesięczna bitwa o ukraińskie miasto Bachmut jest najdłuższą i najkrwawszą walką tej wojny, zaś samo miasto stało się symbolem męstwa i wytrwałości kraju w obliczu rosyjskiej napaści.Wcześniej prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełensky ostrzegł w wywiadzie dla CNN, że rosyjskie zwycięstwo w tym miejscu da siłom rosyjskim "otwartą drogę" do innych części obwodu donieckiego. "Rozumiemy, że po Bachmucie mogą pójść dalej" - powiedział. Podobną opinię wygłosił rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu, który stwierdził, że zajęcie miasta pozwoliłoby Moskwie na "przeprowadzenie dalszej ofensywy w głąb obrony ukraińskich sił zbrojnych".
Zachodni eksperci wojskowi sugerują, że Bachmut ma długoterminowo umiarkowaną wartość strategiczną, a ewentualne rosyjskie zwycięstwo nie miałoby fundamentalnego znaczenia; zdaniem analityków amerykańskiego think tanku ISW rosyjskim siłom "brakuje zdolności" do wykorzystania potencjalnego sukcesu.
Rosyjskie wojska po raz pierwszy próbowały odzyskać Bachmut na początku sierpnia, jednak zostały odepchnięte. W styczniu Rosjanie zdobyli miasto Sołedar, położone kilka kilometrów na północ od Bachmutu, i wkroczyli na jego przedmieścia. Poddane nieustannemu bombardowaniu miasto zostało kompletnie zniszczone; na pustkowiu pozostały nieliczne budynki. Rosyjscy i ukraińscy żołnierze toczyli w ruinach zaciekłe walki. Na czele ofensywy stanęli najemnicy z grupy Wagnera, maszerując, jak określili to ukraińscy komentatorzy, po "trupach własnych żołnierzy".
Ochrona budynku oddała w kierunku napastników strzały ostrzegawcze.
Zawsze mamy wsparcie ze strony Stolicy Apostolskiej - uważa ambasador Ukrainy przy Watykanie.
19 listopada wieczorem, biskupi rozpoczną swoje doroczne rekolekcje.
Konferencja odbywała się w dniach od 13 do 15 listopada w Watykanie.
Minister obrony zatwierdził pobór do wojska 7 tys. ortodoksyjnych żydów.