Młodzi nie stracą

Jest absolutną nieprawdą, że na reformie emerytalnej stracą ludzie młodzi - powiedziała minister pracy Jolanta Fedak podczas zorganizowanego w sobotę w Warszawie przez SLD wysłuchania publicznego ws. rządowego projektu zmian w systemie emerytalnym.

W opinii Fedak "młodzi ludzie zyskają bardzo dużo, zyskają przyszłość kraju, który się rozwija". Wyjaśniła, że "trzeba jak najszybciej zahamować narastanie długu publicznego", a zatem "nie ma takich możliwości, żeby utrzymać dotychczasowy transfer do OFE".

Odnosząc się do różnych wyliczeń wysokości emerytur za kilkadziesiąt lat, Fedak oceniła, że "mają one wymiar hipotetyczny". "Życie i sytuacja gospodarcza jest dużo bardziej nieprzewidywalna niż obliczenia za pomocą przyjmowania skal i założeń, jakie będzie PKB, jaka będzie inflacja, ile osób będzie na rynku" - podkreśliła.

Fedak przyznała, że celem ustawy reformującej system ubezpieczeń społecznych jest zmniejszenie długu publicznego, bo jego obsługa to 38 mld złotych w budżecie. "Każdy miesiąc zwłoki w uchwalaniu tej ustawy, to są bardzo realne i bardzo spore pieniądze do budżetu" - zaznaczyła.

Minister pracy zaznaczyła, że na reformie zyskają ubezpieczeni. "Emerytury w systemie repartycyjnym (ZUS - PAP), przy tym poziomie waloryzacji w ZUS-ie drugiego konta, który zaproponowaliśmy, będzie emeryturę wyższą i stabilniejszą" - powiedziała.

Według Fedak, reforma emerytalna sprzed 11 lat "była robiona zapewne w dobrej wierze i dziś też jest w dobrej wierze poprawiana". W jej opinii to, że 11 lat temu popełniono błędy nie jest najgorsze, bo każdy ma prawo do pomyłki. Największym błędem było to, że nikt tego potem nie monitorował.

Minister pracy zaznaczyła, że jeden z ważniejszych zapisów, jaki znalazł się w rządowej ustawie zmian w systemie emerytalnym dotyczy tego, że najdalej za 2 lata zostanie przeprowadzona analiza, jak ten system działa w praktyce.

Odnosząc się do licznych pytań z sali w sprawie proponowanej przez rząd likwidacji akwizycji na rzecz OFE i związanej z tym utraty pracy przez wiele osób zajmujących się akwizycją, Fedak powiedziała, że "znajdą one zatrudnienie na wolnym rynku". Wskazała, że mogą pracować np. zachęcając Polaków do dobrowolnego, dodatkowego oszczędzania na emeryturę.

Rządowy projekt zmian przewiduje, że składka do OFE zostanie zmniejszona z 7,3 proc. do 2,3 proc., potem będzie stopniowo wzrastać, by w 2017 r. osiągnąć 3,5 proc. Pozostała część składki, która zamiast do OFE zostanie przekazana do ZUS, trafi na specjalne indywidualne subkonta. Od 2012 r. osoby dodatkowo oszczędzające na emeryturę będą mogły korzystać z 4 proc. ulgi w podatku dochodowym. Obecnie projektem zajmuje się komisja finansów publicznych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
19°C Niedziela
dzień
20°C Niedziela
wieczór
17°C Poniedziałek
noc
12°C Poniedziałek
rano
wiecej »