W Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie weźmie udział 1300 Polaków z ośrodków polonijnych - najwięcej ze Stanów Zjednoczonych - 350 osób oraz z Niemiec - 250. Będą także Polacy z Kazachstanu, Białorusi czy Grecji - powiedział PAP dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Tomasz Koprianiuk.
Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Lizbonie w dniach od 1 do 6 sierpnia 2023 r. pod hasłem "Maryja wstała i poszła z pośpiechem". Centralne wydarzenia ŚDM, czyli spotkania z papieżem, poprzedzą "dni w diecezjach".
"W wydarzeniach weźmie ponad 1300 młodych z ośrodków polonijnych" - powiedział PAP ks. Koprianiuk. Zaznaczył, że "najwięcej zapisało się ze Stanów Zjednoczonych - 350 młodych". "Na drugim miejscu są młodzi z Niemiec - 5 grup, co łącznie stanowi 250 osób. Z Wielkiej Brytanii w ŚDM weźmie udział ok. 120 Polaków. Z Francji będą 2 grupy, czyli łącznie ok. 100 osób. Do tego dochodzą także grupy harcerskie z Litwy - 50 osób i z Ukrainy 50 osób" - przekazał dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM.
"W ramach projektu +Polska i Polonia w drodze na ŚDM+ organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymaliśmy środki, którymi wesprzemy młodych Polaków z Polonii oraz mieszkających na Wschodzie, a więc z Ukrainy, Kazachstanu i Białorusi. Do naszego projektu zgłosiło się 300 młodych z Polonii całego świata" - powiedział dyrektor KBO ŚDM. Dodał, że wśród młodych są także grupy młodych Polaków z Litwy, Rumunii czy Grecji, którym pomagamy w dotarciu na ŚDM".
"Ich wkład własny jest na poziomie 20-25 proc., zaś resztę dofinansowujemy, w tym jest zakwaterowanie, wyżywienie i transport do Lizbony" - powiedział ks. Koprianiuk.
Wyjaśnił, że celem projektu jest "promocja polskiej kultury i chrześcijańskiej tradycji".
"Proponujemy połączenie grup polonijnych wraz z grupami z Polski w jednym autokarze. Wspólny wyjazd odbędzie się z trzech miast: Paryża, Barcelony i Madrytu. Stamtąd młodzież wspólnie wyruszy do jednej z diecezji w Portugalii, gdzie odbędą się tzw. +dni w diecezjach+ poprzedzające wydarzenia centralne ŚDM w Lizbonie" - powiedział ks. Koprianiuk. "Zakładamy, że w tym czasie odbędą się wspólna prezentacja polskiej kultury w postaci wspólnych wydarzeń artystycznych" - dodał.
"Sama obecność biało-czerwonej flagi, którą wręczamy przedstawicielom Polonii, wspólne odśpiewanie hymnu czy pieśni patriotycznych, są tym, co łączy rodaków bez względu, gdzie na co dzień mieszkają. Poza tym, wielu młodych Polaków żyjąc na emigracji często na co dzień przebywa w środowiskach liberalnych. Spotkanie z rówieśnikami z ojczystego kraju, którzy przeważnie zaangażowani są w różnego rodzaju wspólnoty i stowarzyszenia jest okazją nie tylko do spotkania z polską kulturą, ale także chrześcijańskim życiem" - powiedział ks. Koprianiuk.
Jak zaznaczył, często młodzi są świetnymi ewangelizatorami. "Poza tym, przekaz rówieśniczy dużo głębiej zapada w pamięci niż słowa duchownych" - ocenił.
"W przypadku naszego kraju w projekcie weźmie udział 305 młodych z diecezji sosnowieckiej, lubelskiej, koszalińsko-kołobrzeskiej, tarnowskiej, gdańskiej i warszawskiej" - poinformował ks. Koprianiuk.
Zaznaczył, że "dla młodych Ukraińców przebywających w Polsce jest odrębny projekty +Z Ukrainą na ŚDM+". "Na razie zgłosiła się jedna osoba, ponieważ dla większości pomoc świadczą parafie". W ramach pomocy KBO ŚDM Otrzymają oni dofinansowanie wyjazdu oraz pakiet lizboński" - zapowiedział ks. Koprianiuk.
W Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie weźmie udział 25 tys. Polaków, w tym ok. 250 księży, 100 sióstr zakonnych i ok. 20 biskupów. Zapisało się także 350 wolontariuszy oraz blisko 500 harcerzy.
Pomysłodawcą Światowych Dni Młodzieży był papież Jan Paweł II. Pierwsze międzynarodowe spotkanie młodych odbyło się w dniach 29-31 marca 1985 r. w Rzymie pod hasłem: "Abyście umieli zdać sprawę z nadziei, która jest w was". Następne, już pod nazwą ŚDM, odbyły się na szczeblu diecezji i parafii 23 marca 1986 r. Od tego czasu, co dwa lub trzy lata, młodzi z całego świata spotykają się z Ojcem Świętym w wybranym miejscu, a co - wcześniej w Niedzielę Palmową, a teraz w niedzielę Chrystusa Króla - ze swoim biskupem na obchodach diecezjalnych.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.