Japoński rząd wezwał w poniedziałek operatora elektrowni atomowej Fukushima, by dołożył wszelkich starań w celu zatrzymania radioaktywnego wycieku. Wcześniej współpracownik premiera ostrzegł, że powstrzymanie wycieku może zająć kilka miesięcy.
"Musimy jak najszybciej zatrzymać wyciek (skażonej wody) do oceanu. Zdecydowanie apelujemy do firmy Tokyo Electric Power Co., by szybko podjęła działania" - oświadczył rzecznik rządu Yukio Edano na konferencji prasowej.
Tego samego dnia firma TEPCO poinformowała, że od wtorku może rozpocząć wypompowywanie do oceanu kilkunastu tysięcy ton skażonej wody, która nagromadziła się w uszkodzonych instalacjach. Edano zaznaczył w wystąpieniu telewizyjnym, że "nie ma innego wyjścia niż wpompowanie skażonej wody do oceanu".
Goshi Hosono, doradca japońskiego premiera Naoto Kana, wskazał w niedzielę, że rząd wyznaczył termin "kilku miesięcy" na powstrzymanie wycieku z elektrowni radioaktywnych substancji. "Ile może zająć osiągnięcie celu (powstrzymania radioaktywnego wycieku)? Myślę, że kilka miesięcy" - podkreślił Hosono. Dodał, że rząd wyznaczy osobne terminy, w których powinno zostać wstrzymane uwalnianie się radioaktywnych substancji do atmosfery, oceanu i podłoża.
W ciągu weekendu ekipy techniczne usiłowały - jak dotychczas bezskutecznie - zatkać nieszczelny reaktor nr 2 specjalną mieszanką trocin, papieru gazetowego, polimerów i cementu. W poniedziałek ekipy dodały do wody biały barwnik, który ma umożliwić zlokalizowanie źródła wycieku.
Według japońskiego rządu, trzy z sześciu reaktorów elektrowni Fukushima I są pod kontrolą.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.