W sejmie o rodzinnej opiece zastępczej

W środę po godz. 9 Sejm rozpoczął trzydniowe posiedzenie. Posłowie zajmą się m.in. projektem zmian w ustawie hazardowej i rządowym projektem ustawy o rodzinnej opiece zastępczej.

Projekt nowelizacji ustawy hazardowej uwzględnia różnicę między tzw. grami cylindrycznymi, grami w karty, grami na automatach - a zakładami wzajemnymi. Pierwszy rodzaj gier - jak uzasadniają projektodawcy - to tzw. hard gambling, czyli gry, które w internecie niosą ze sobą zarówno niebezpieczeństwo szybkiego uzależnienia, jak i możliwość oszukiwania przez urządzającego gry, np. przez odpowiednie programy, czego grający, a często też kontrolujący, nie mogą sprawdzić.

Uchwalona w listopadzie 2009 r. nowa ustawa hazardowa przewiduje m.in. stopniową likwidację hazardu na automatach o niskich wygranych (poza kasynami), zakaz urządzania wideoloterii, znaczny wzrost podatków od hazardu i ograniczenia w reklamie hazardu.

Ustawa ta została uchwalona niedługo po wybuchu tzw. afery hazardowej, kiedy to wyszło na jaw, że według materiałów CBA ówcześni prominentni politycy PO, szef klubu Platformy Zbigniew Chlebowski i minister sportu Mirosław Drzewiecki, w czasie prac nad zmianami w ustawie hazardowej, mieli działać na rzecz biznesmenów z branży hazardowej, konkretnie z branży automatów o niskich wygranych. Obaj zaprzeczali, ale stracili swe stanowiska. W ubiegłym tygodniu prokuratura umorzyła śledztwo ws. tzw. afery hazardowej - nie znaleziono wystarczających dowodów na popełnienie przestępstwa.

Rozpatrywany będzie także rządowy projekt ustawy o rodzinnej opiece zastępczej. Projekt zakłada min. stopniowe zastępowanie dużych domów dziecka formami rodzinnej opieki zastępczej. Przewiduje m.in., że już w 2010 r. do domów dziecka nie trafiałyby dzieci poniżej siódmego roku życia, a od 2015 r. - poniżej dziesiątego roku życia. Do 2020 r. wyeliminowane mają zostać duże placówki - liczące powyżej 14 wychowanków.

Sejm będzie również dyskutował nad projektem ustawy o Krajowej Radzie Prokuratury, autorstwa klubu PO i projektem nowelizacji ustawy o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa, który przewiduje zastąpienie przygotowywanych co sześć miesięcy programów prac legislacyjnych Rady Ministrów wykazem prac legislacyjnych rządu o charakterze ciągłym.

W czwartek informacja bieżąca przedstawiona posłom ma dotyczyć "przebiegu i skutków prywatyzacji".

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
22°C Środa
dzień
22°C Środa
wieczór
18°C Czwartek
noc
15°C Czwartek
rano
wiecej »