Sejm rozpoczął posiedzenie

W środę po godz. 9 Sejm rozpoczął dwudniowe posiedzenie. Rząd przedstawi informację na temat działań zmierzających do ustalenia przyczyn katastrofy smoleńskiej, w związku z publikacją raportu MAK.

Tuż po rozpoczęciu posiedzenia ślubowanie poselskie złożył Jarosław Wojciechowski, który zastąpi w ławach poselskich posła PO Aleksandra Skorupę, powołanego w grudniu na wojewodę dolnośląskiego.

Głównym punktem środowych obrad będzie informacja premiera dotycząca działań rządu zmierzających do ustalenia przyczyn i okoliczności katastrofy pod Smoleńskiem, w związku z publikacją raportu Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego. Rozpocznie się ona o godz. 15. Na informację przeznaczono sześć godzin i przewidziano 10-minutowe wystąpienia klubów i 5-minutowe wystąpienia kół.

Po rozpoczęciu środowych obrad posłanka SdPl Izabella Sierakowska apelowała, aby debata nad informacją rządu ograniczyła się do wystąpień przedstawicieli rządu, klubów i kół, bez pytań posłów. Powołała się na wtorkowe burzliwe posiedzenie sejmowych komisji: obrony, sprawiedliwości i infrastruktury, które - w jej opinii - było "żenujące". Marszałek Grzegorz Schetyna powiedział, że Konwent Seniorów dopuścił możliwość zadawania pytań podczas środowej debaty.

Wtorkowe obrady połączonych komisji zakończyły się kłótnią. Chodziło o to, czy komisje mają przyjąć dezyderat zaproponowany przez posła Antoniego Macierewicza (PiS). Ostatecznie propozycja nie była głosowana, bo żadna z komisji nie miała kworum.

Informację przedstawią w Sejmie premier Donald Tusk oraz m.in. minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller, który kieruje polską komisją wyjaśniającą przyczyny katastrofy.

Klub PO uważa, że rząd powinien przedstawić ocenę działań kontrolerów lotu, a PiS i PJN chcą, by rząd wyjaśnił m.in., czemu zdecydowano się na konwencję chicagowską jako podstawę badania katastrofy smoleńskiej. Klub SLD będzie z kolei pytał przedstawicieli rządu o współpracę z Rosją.

MAK w swoim raporcie końcowym do bezpośrednich przyczyn katastrofy zaliczył m.in. zejście Tu-154M znacznie poniżej minimalnej wysokości odejścia na drugi krąg (100 m), niezareagowanie na ostrzeżenia systemu TAWS i brak decyzji o odlocie na lotnisko zapasowe. Według MAK, żadne z uchybień prowadzących do katastrofy nie obciąża strony rosyjskiej.

Natomiast polska komisja badająca okoliczności katastrofy smoleńskiej upubliczniła we wtorek m.in. nagrania rozmów rosyjskich kontrolerów z wieży lotniska w Smoleńsku podczas próby lądowania Tu-154M.

Według polskich ekspertów obsada wieży na lotnisku w Smoleńsku, działając pod dużą presją, popełniła wiele błędów i nie stanowiła wystarczającego wsparcia dla załogi polskiego Tu-154M podczas podejścia do lądowania w ekstremalnie trudnych warunkach atmosferycznych.

Także w środę posłowie zajmą się poprawkami Senatu do ustawy budżetowej na rok 2011. Senatorowie zgłosili 18 poprawek. Jedna z nich podnosi o 5 mld zł (do 60 mld zł) limit gwarancji i poręczeń, które mogą być udzielane przez Skarb Państwa. Zmniejszono także o 127 mln zł podatkowe i niepodatkowe dochody państwa oraz o taką samą kwotę zmniejszono wydatki państwa. Jest to związane z dokonanymi zmianami w planach finansowych niektórych instytucji gospodarki budżetowej. Zmiany były konieczne, gdyż niektóre z tych instytucji utworzono już po przygotowaniu projektu ustawy budżetowej.

Po rozpatrzeniu senackich poprawek budżet zostanie przekazany do podpisu prezydenta.

W czwartek rozpatrywany będzie obywatelski projekt zmian w ustawie o ochronie przyrody. Projekt nowelizacji dotyczy przepisów określających podmioty uprawnione do wydawania opinii na temat projektu rozporządzenia w sprawie utworzenia, zmiany granic lub likwidacji parku narodowego. Projekt dotyczy także możliwości odwołania dyrektora parku narodowego przed upływem okresu, na jaki został powołany.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
24°C Wtorek
noc
20°C Wtorek
rano
21°C Wtorek
dzień
22°C Wtorek
wieczór
wiecej »