W środę o godz. 9 Sejm wznowił obrady; posłowie będą m.in. głosować nad wnioskiem o wotum nieufności dla ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka oraz wysłuchają informacji rządu na temat propozycji zmian dot. Otwartych Funduszy Emerytalnych.
Do odwołania ministra potrzebna jest większość głosów ustawowej liczby posłów - czyli 231. PO i PSL, które zamierzają bronić ministra mają razem 234 z 460 głosów.
W sejmie przedstawiona zostanie także - na wniosek PO i SLD - informacja na temat propozycji zmian dotyczących Otwartych Funduszy Emerytalnych.
Premier Donald Tusk zapowiedział pod koniec grudnia zeszłego roku, że OFE będą otrzymywać 2,3 proc. składek zamiast 7,3 proc., a pozostałe 5 proc. trafi na indywidualne konta osobiste zarządzane przez ZUS. Dzięki temu OFE nie będą zwiększać długu państwa. Według ministra w kancelarii premiera Michała Boniego rządowy projekt reformujący OFE powinien być gotowy do 20 stycznia, "przedłożony do konsultacji trzytygodniowych na pewno (...) i mniej więcej gdzieś w połowie lutego - między 15 a 20 - powinien trafić do parlamentu".
Zapowiedziane jest także pierwsze czytanie projektu zmian w konstytucji, który dotyczy członkostwa Polski w UE i innych organizacjach międzynarodowych autorstwa PiS. W komisji konstytucyjnej znajduje się już podobny projekt zgłoszony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, który proponuje wprowadzenie do ustawy zasadniczej nowego rozdziału zatytułowanego "Członkostwo Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej".
Sejm ma ponadto wybrać sędziów Trybunału Konstytucyjnego oraz Trybunału Stanu. Na stanowisko sędziego TK kandydują prof. Krystyna Pawłowicz, zgłoszona przez PiS oraz prof. Małgorzata Pyziak-Szafnicka z rekomendacji PO.
Nowe, inwazyjne gatunki zwierząt coraz bardziej uprzykrzają życie mieszkańcom Portugalii.