Reklama

We Francji pełna mobilizacja w rocznicę zburzenia Bastylii; przewidywane zamieszki na przedmieściach miast

Od piątku 14 lipca, czyli od narodowego święta rocznicy zburzenia Bastylii MSW przez cały weekend mobilizuje 130 tys. policjantów i żandarmów, aby uniknąć powrotu zamieszek na przedmieściach francuskich miast.

Reklama

W obliczu ryzyka powrotu zamieszek MSW mobilizuje również specjalne jednostki policji RAID i żandarmerii GIGN (Grupa Interwencyjna Żandarmerii Narodowej), BRI zwaną potocznie brygadą do walki z gangami oraz helikoptery, drony, pojazdy opancerzone, a także armatki wodne, które zostaną rozmieszczone w tzw. wrażliwych regionach miast.

Szef MSW Gerald Darmanin zdecydował o mobilizacji 45 tys. policjantów i żandarmów każdego wieczoru, w tym prawie 10 tys. w regionie paryskim.

Zobacz też: Znów zapłonęły przedmieścia. Największa od 2005 roku fala zamieszek we Francji

Specjalna jednostka do tłumienia zamieszek CRS 8, zostanie rozmieszczona w obszarze metropolitalnym Lyonu. Ponadto 34 tys. strażaków zostanie zmobilizowanych w ciągu dnia i 40 tys. w nadchodzący weekend.

Policja konfiskuje artykuły pirotechniczne wysyłane do Francji z Czech i Polski przez Niemcy.

Między 5 a 7 lipca w całym obszarze metropolitalnym Paryża przechwycono przynajmniej 1,5 tony fajerwerków. Z informacji dziennika "Le Figaro" wynika, że jednemu z "przemytników" zapłacono 2 tys. euro za dostarczenie fajerwerków uczestnikom zamieszek.

Z kolei żandarmi w czasie kontroli przeprowadzonej w ciężarówce polskiego przewoźnika skonfiskowali 5 lipca w Guichen 2,7 tony urządzeń pirotechnicznych, które mogą posłużyć jako broń przeciwko policji - podaje francuski dziennik.

Zobacz też: Bernard Margueritte dla „Gościa Niedzielnego”: Z bólem obserwuję kolejne stopnie upadku Francji

W minioną niedzielę rząd opublikował dekret, który zabrania do 15 lipca włącznie sprzedaży i transportu fajerwerków często używanych przez agresywnych demonstrantów i bandytów do ataku na policję. "Tylko profesjonaliści, którzy będą organizować fajerwerki w gminach, będą mogli je kupić" - ostrzegała premier Elisabeth Borne, która zapowiedziała "masowe środki ochrony Francuzów".

Producenci sprzętu pirotechnicznego kwestionowali skuteczność tego zakazu, twierdząc, podobnie jak menedżer francuskiej firmy produkującej fajerwerki - Thibaut Prevot, że dekret wzmacnia czarny rynek, w szczególności ten w sieciach społecznościowych, takich jak Snapchat czy Telegram.

Wiele miast odwołało pokazy fajerwerków w szczególności Nanterre, epicentrum zamieszek po śmierci 17-letniego Nahela, ale też Sartrouville, Savigny-sur-Orge czy Melun. Jednak Darmanin podkreśla, że "żadne uroczystości nie zostały odwołane na prośbę ministerstwa".

W całym kraju, z pewnymi wyjątkami, autobusy i tramwaje zostaną wstrzymane od 22.00, a nawet 21.00 w regionie paryskim.

Zobacz też: Jak na beczce prochu

Fajerwerki zostaną wystrzelone w Paryżu w piątek wieczorem, jak zwykle z Wieży Eiffla. Pokaz poprzedzi wielki koncert symfoniczny na Polach Marsowych w wykonaniu Francuskiej Orkiestry Narodowe.

"Szczególnie potrzebujemy tych chwil spotkań z rodziną czy przyjaciółmi. To także obraz Francji na świecie rok przed Igrzyskami Olimpijskimi i Paraolimpijskimi w Paryżu" - stwierdziła w rozmowie z agencją AFP mer Paryża Anne Hidalgo.

Dla zachowania spokoju Darmanin zapowiedział, że w sobotę w Paryżu zostanie zakazana demonstracja przeciwko przemocy policji, a także wszystkie te demonstracje, które "bezpośrednio wiążą się z zamieszkami".

Podczas obchodów święta 14 lipca każdego roku dochodzi do zamieszek.

Zobacz też: 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
2°C Czwartek
dzień
3°C Czwartek
wieczór
0°C Piątek
noc
0°C Piątek
rano
wiecej »

Reklama