Parlament Portugalii przyjął podczas poniedziałkowego głosowania ustawę o amnestii z okazji Światowych Dni Młodzieży oraz towarzyszącej im wizyty papieża Franciszka. Zatwierdzony akt łaski obejmie skazanych, mających od 16 do 30 lat.
Podczas wieczornej debaty w parlamencie przedstawiciele rządu Antonia Costy przekonywali, że amnestia jest gestem związanym z odbywającymi się w Lizbonie pomiędzy 1 a 6 sierpnia Światowymi Dniami Młodzieży i powinna dotyczyć tylko osób młodych.
Ustawę poparli deputowani Partii Socjalistycznej (PS), a przeciwni jej przyjęciu byli posłowie centroprawicowych i konserwatywnych ugrupowań: Partii Socjaldemokratycznej (PSD), Inicjatywy Liberalnej (IP) oraz Chega.
Zgodnie z ustawą o amnestii na przebaczenie będą mogły liczyć osoby, które zostały skazane do 19 czerwca 2023 r., a przestępstwa przez nie popełnione nie były ciężkimi.
W trakcie debaty parlamentarnej z przywileju amnestii wykluczono też m.in. osoby skazane za przestępstwa przeciwko suwerenności państwa, za kradzieże, oszustwa, przemyt ludzkich organów, a także przestępstwa popełnione wobec dzieci i młodzieży.
Przepisy o amnestii zatwierdzone w poniedziałek zaczną obowiązywać od 1 września br.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.