Reklama

W niedzielę Kościół obchodzi III Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

W niedzielę w Kościele katolickim przypada III Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. W specjalnym orędziu na ten dzień papież Franciszek zaapelował, aby nie pozostawiać osób starszych samym sobie oraz nie spychać ich na margines życia. Penitencjaria apostolska ogłosiła specjalne odpusty.

Reklama

Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych ustanowił papież Franciszek 31 stycznia 2021 r. Ogłaszając decyzję podkreślił, że głos osób starszych jest cenny, "ponieważ wyśpiewuje chwałę Bogu i strzeże korzeni narodów".

W orędziu na tegoroczny Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych papież napisał, że "Bóg pragnie, aby tak jak Maryja z Elżbietą, młodzi radowali serca starszych i czerpali mądrość z ich doświadczeń życiowych".

Zobacz też: Papież na Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

"Przede wszystkim Pan pragnie, abyśmy nie pozostawiali osób starszych samym sobie, abyśmy nie spychali ich na margines życia, co niestety zdarza się dziś nazbyt często" - wskazał papież.

Zwrócił uwagę, że "przyjaźń osoby starszej pomaga młodemu człowiekowi nie sprowadzać życia do teraźniejszości i pamiętać, że nie wszystko zależy od jego zdolności". "Z kolei dla osób starszych obecność osoby młodej otwiera nadzieję, że to, co przeżyli, nie zostanie utracone, a ich marzenia zostaną zrealizowane" - dodał.

W ocenie papieża kontakt młodych ze starszymi jest wyjściem "poza doraźność, w której zamyka (ich) rzeczywistość wirtualna, często odwracająca uwagę od konkretnych działań", a dla najstarszych to kwestia tego, "by nie rozpamiętywać słabnących sił i nie żałować utraconych możliwości".

"Patrzmy w przyszłość! Dajmy się kształtować łasce Bożej, która z pokolenia na pokolenie uwalnia nas od bezruchu w działaniu i żalu za przeszłością" - wezwał papież.

Następca Świętego Piotra zachęcił także młodych do konkretnych gestów wobec osób starszych.

"Nie zostawiajmy ich samymi. Ich obecność w rodzinach i wspólnotach jest cenna, daje nam świadomość, że dzielimy to samo dziedzictwo i jesteśmy częścią ludu, w którym strzeże się korzeni" - napisał papież.

Zaznaczył, że Kościół podobnie, jak społeczeństwo potrzebują osób starszych. "Przekazują oni teraźniejszości przeszłość, która jest niezbędna do budowania przyszłości. Czcijmy ich, nie pozbawiajmy siebie ich towarzystwa i nie pozbawiajmy ich naszego, nie pozwólmy, by byli odrzuceni!" - zaapelował.

Według papieża Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych powinien być "małym, delikatnym znakiem nadziei dla nich i dla całego Kościoła". "Ponawiam moje zaproszenie do wszystkich - diecezji, parafii, stowarzyszeń, wspólnot - aby obchodzić go, koncentrując się na przepełniającej radości z ponownego spotkania między młodymi a osobami starszym" - wskazał Franciszek.

Papież zachęcił młodych, aby przed wyjazdem na Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie odwiedzili swoich dziadków, zaś osoby starsze towarzyszyły im swoją modlitwą.

Penitencjaria apostolska ogłosiła specjalne odpusty na trzeci Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Będzie je można uzyskać zarówno dla siebie, jak i dusz czyścowych pod zwykłymi warunkami, jakimi są spowiedź, komunia eucharystyczna i modlitwa według intencji Papieża.

Tę specjalną łaskę będą mogli uzyskać wierni, którzy z okazji Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych wezmą udział w papieskiej Mszy w Bazylice św. Piotra lub innych uroczystościach na całym świecie. Ponadto będzie można też otrzymać odpust za nawiedzenie osoby starszej będącej w potrzebie np. ze względu na osamotnienie, chorobę czy też niepełnosprawność. Takie spotkanie może też mieć charakter wirtualny tj. odbyć się przy użyciu nowoczesnych środków komunikacji.

Także same osoby starsze, chorzy i wszyscy, którzy z poważnych powodów nie mogą opuszczać domu, mają również możliwość uzyskania odpustu, jeżeli zjednoczą się duchowo z liturgią sprawowaną w tym dniu, szczególnie Mszą papieską transmitowaną przez media, i ofiarują Bogu swe modlitwy i cierpienia.

Penitencjaria zwraca się za apelem do kapłanów, aby byli gotowi w tym dniu sprawować sakrament pokuty. Spowiedź jest bowiem jednym z warunków otrzymania odpustu.

II Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych obchodzony jest w Kościele katolickim w czwartą niedzielę lipca, blisko wspomnienia liturgicznego dziadków Jezusa Chrystusa - św. Anny i św. Joachima, które przypada 26 lipca.

Kult dziadków Jezusa rozwijał się równolegle do kultem Matki Bożej. Na przełomie IV-V w. w Jerozolimie przy sadzawce Betesda zbudowany został kościółek ku czci św. Joachima i św. Anny, gdzie według podań miał znajdować się ich grób. Inne źródła wskazują jednak, że rodzice Maryi zostali pochowani na Górze Oliwnej.

Około roku 550, cesarz Justynian wybudował w Konstantynopolu bazylikę ku czci św. Anny, gdzie w 710 r. miały zostać przeniesione jej szczątki. Na Zachodzie Europy pierwszy kościół i klasztor św. Anny stanął w 701 r. we Floriac koło Rouen.

Najstarszy wizerunek św. Anny pochodzi z VIII w. i jest w kościele S.M. Antiqua w Rzymie. Z tego samego okresu pochodzi fresk przedstawiający św. Annę, pochodzący z Faras w Numidii.

Obchody święta św. Anny na Wschodzie w 710 r. wprowadził cesarz Justynian II. 21 czerwca 1378 r. papież Urban VI bullą "Splendor aeternae gloriae" zezwolił na obchodzenie tego święta w Anglii. Papież Juliusz II w 1522 r. rozszerzył je na cały Kościół i wyznaczył na 20 marca.

Wspomnienie św. Joachima i św. Anny zostało chwilowo zniesione w 1568 r. Jako powód podano, że o rodzicach Maryi nie ma żadnej wzmianki w Ewangeliach. Przywrócił je papież Grzegorz XIII w 1584 r. podając, jako datę ich liturgicznego wspomnienia 26 lipca.

Zobacz też: 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
2°C Sobota
wieczór
0°C Niedziela
noc
1°C Niedziela
rano
3°C Niedziela
dzień
wiecej »

Reklama