Już ponad 19 tys. chrześcijan z całego świata złożyło swe podpisy w ramach akcji: „Katolicy – protestanci – prawosławni. Jedna Wielkanoc”. Chcą by na stałe – a nie wyjątkowo jak w tym roku - chrześcijanie różnych wyznań obchodzili Wielkanoc w tym samym terminie.
- Rozmowy ekumeniczne na ten temat już dawno trwały, należy się cieszyć, że co jakiś czas odżywają – podkreśla w rozmowie z KAI ks. Sławomir Pawłowski, sekretarz Rady Episkopatu ds. Ekumenizmu.
Najbliższe wspólne daty świąt paschalnych chrześcijan wschodnich i zachodnich przypadną w 2017 i 2025 r. Różnice w dacie obchodów świąt Zmartwychwstania Pańskiego biorą się z używania różnych kalendarzy przez chrześcijan wschodnich (juliańskiego) i zachodnich (gregoriańskiego).
- Wysiłki do ustalenia wspólnego terminu Wielkanocy nie są nowe. Mają już swoją historię – mówi ks. Sławomir Pawłowski SAC. Sekretarz Rady Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu wyjaśnia, że były już podejmowane m.in. przez wspólną grupę roboczą Światowej Rady Kościołów i Kościoła katolickiego a nawet padały nawet konkretne propozycje, żeby to była druga niedziela kwietnia. Również Sobór Watykański II nie był przeciwny ustaleniu takiej daty.
Jak podkreśla ks. Pawłowski SAC, obecnie refleksja teologiczna zmierza do ustalenia, jaka była właściwa intencja Soboru Nicejskiego w roku 325, który ustalił obecny sposób świętowania Wielkanocy. Teologowie zastanawiają się, czy bardziej chodziło wtedy o ustalenie konkretnego dnia: że jest to pierwsza niedziela po pierwszej wiosennej pełni księżyca czy też intencją soboru było to, żeby obchodzić ją wspólnie.
Tymczasem, pod adresem: www.onedate.org/pl internauci z całego świata, świeccy chrześcijanie różnych wyznań podpisują się pod zbiorową petycją, którą zamierzają przedstawić swoim biskupom – w tym także papieżowi Benedyktowi XVI. Chcą by posłużyła ona duchownym jako „dźwignia do dokonania zmian”. Będą oni mieli dowód na to, że wśród ludu Chrystusa istnieje pragnienie jedności serca i celebrowania tego wielkiego święta jako jedna rodzina chrześcijańska, a nie jako rodzina podzielona – podkreślają inicjatorzy akcji „Katolicy – protestanci – prawosławni. Jedna Wielkanoc”
Zebrano już ponad 19 tys. podpisów chrześcijan różnych wyznań z całego świata. Ostatnio swoje podpisy złożyli m.in. chrześcijanie z Brazylii, Libanu, Danii, Stanów Zjednoczonych, Nigerii oraz Polacy.
Stronę przygotowano w 15 wersjach językowych.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.