„L'Osservatore Romano” chwali wywiad Benedykta XVI dla włoskiej telewizji RAI. Nazywa go „kolejnym dowodem pragnienia powiązania wiary i rozumu i okazania wszystkim przyjaźni”.
Oceniając wielkopiątkowy wywiad, redaktor naczelny watykańskiego dziennika, Giovanni Maria Vian podkreśla, że papież tym samym kontynuuje „chrześcijańską tradycję”. Do centralnego wymiaru chrześcijaństwa należy bowiem także „przekazywanie wiary”.
I na tym polu – podkreśla autor – „Sobór Watykański II i papieże, którzy go faktycznie przygotowali, pragnęli i prowadzili – Pius XII, Jan XXIII, Paweł VI”, zrozumieli konieczność dostosowania się do postępu techniki przekazu”.
„W rosnącej obecności, zapoczątkowanej przez podróże papieża Montiniego na pięć kontynentów i doprowadzonej do kulminacji przez nieustanny objazd świata przez Jana Pawła II, aby ukazać poza wszelkim pozorem krzyż Chrystusa w zmiennej i dramatycznej panoramie świata: `stat crux dum volvitur orbis" – krzyż trwa, podczas gdy świat się zmienia. Występując w telewizji Benedykt XVI jest ich naturalnym kontynuatorem” – stwierdza G. M. Vian.
Swojemu rodakowi pogratulował między innymi prezydent USA Donald Trump.
To moment głęboko poruszający dla wspólnoty Kościoła katolickiego i dla całego świata.
Pierwsze pozdrowienie nowego Papieża z Logii Błogosławieństw Bazyliki Watykańskiej.
To pierwszy papież augustianin i drugi po Franciszku papież z kontynentu amerykańskiego.
Bo ich brak umożliwi jej nieuzasadnione oskarżanie Ukrainy o jego złamanie .
Premier Ukrainy Denys Szmyhal oświadczył, że jest to historyczne wydarzenie dla obu krajów.