Reklama

"Gość Niedzielny" na beatyfikację - GN 17

Najnowszy „Gość Niedzielny” w dużej części poświęcony jest osobie błogosławionego Jana Pawła II. Na pamiątkę beatyfikacji do całego nakładu “Gościa” dołączono obrazek z wizerunkiem błogosławionego. Poza tym w numerze:

Reklama

 

Módl się za nami! [ks. Tomasz Jaklewicz]

„Widzimy go chyba wciąż bardziej tu, na ziemi, niż w niebie. Jan Paweł II przez swoją beatyfikację dokonuje kolejnego przełomu. Wskazuje, że święci są ludźmi z krwi i kości, żyjącymi obok nas, a niebo nie jest wcale tak daleko” – pisze w najnowszym Gościu ks. Tomasz Jaklewicz. „Co zmieni się po 1 maja w naszym spojrzeniu na Karola Wojtyłę? Czy kiedy zobaczymy go wyniesionego na ołtarze, wyda nam się kimś innym, bardziej odległym, zamkniętym w złote ramy? Nie lękajmy się. W Kościele jest mądrość większa od naszej, a Jan Paweł II w Kościele czuł się jak ryba w wodzie. Tak jest i będzie nadal, choć w nieco innym wymiarze.”

Bieda na starość [Tomasz Rożek]

Jaki jest polski emeryt? – zastanawia się w „Gościu Niedzielnym” Tomasz Rożek. „Biedny. Biedniejszy niż emeryci w innych krajach. Wiele wskazuje na to, że w przyszłości będzie jeszcze biedniejszy” - dodaje. Statystyki nie pozostawiają wątpliwości. Polski emeryt żyje za połowę średniej krajowej. Poza tym ma kilkakrotnie mniej oszczędności niż emeryt w Europie Zachodniej. Także dlatego, że Polacy znacznie krócej niż inni Europejczycy pracują. Sytuacji nie poprawią zaproponowane przez rząd zmiany w systemie emerytalnym. Przeciwnie. Skutkiem zmian w systemie OFE będą świadczenia emerytalne nawet o kilkanaście procent niższe niż te dzisiejsze.

Nowe Węgry [Jacek Dziedzina]

Skansen Europy, powrót do średniowiecza, węgierski nacjonalizm… To tylko skromna dawka komentarzy, jakimi opozycja obdarowała projekt nowej ustawy zasadniczej na Węgrzech. „Boże, błogosław Węgrów”. To pierwsze słowa nowej konstytucji uchwalonej w ubiegłym tygodniu w Budapeszcie. Bratanek odważył się „wrócić do średniowiecza”- pisze Jacek Dziedzina. Węgry były ostatnim krajem w Unii Europejskiej, w którym dotąd obowiązywała ustawa zasadnicza z czasów stalinowskich (z 1949 roku).

Czym jest miłosierdzie? [ks. Tomasz Jaklewicz]

Autor na początek stawia zasadnicze pytanie: „czym różni się miłość od miłosierdzia?”. W powszechnym odbiorze te dwa pojęcia są bardzo blisko siebie, jednak nie oznaczają tego samego. Najwięcej wątpliwości budzi relacja pomiędzy miłosierdziem i sprawiedliwością. Ks. Jaklewicz tłumaczy, że „Miłosierdzie nie jest czymś sprzecznym ze sprawiedliwością, ale niewątpliwie ją przekracza”. Przywołując nauczanie Jana Pawła II zawarte w encyklice Dives in misericordia kreśli obraz Boga, którego miłosierdzie czcimy w najbliższą niedzielę.

Jest, kiedy go nie ma [Barbara Gruszka-Zych]

To, że Jan Paweł II kochał Tatry, wiadomo powszechnie. Barbara Gruszka-Zych pojechała do Zakopanego, by spotkać świadków papieskich wizyt w górach. Jędrek Zięba-Gal, najsłynniejszy baca wypasający owce w Dolinie Chochołowskiej i Maria Łapińska, szefowa schroniska nad Morskim Okiem to rozmówcy autorki tekstu. Przywołują okoliczności wizyt Jana Pawła II i dzielą się emocjami, które przetrwały dekady. Bo papież, choć pojawił się na krótko w ich życiu, pozostawił w nim ślad na zawsze.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
2°C Piątek
wieczór
0°C Sobota
noc
-1°C Sobota
rano
2°C Sobota
dzień
wiecej »

Reklama