Beatyfikowana w niedzielę rodzina Ulmów była „jasnym światłem w ciemności” – opisuje domradio.de, portal Archidiecezji Kolonii. W różnych miastach na świecie odbyły się msze dziękczynne, wystawy i konferencje, a media szeroko komentowały uroczystość.
Belgia
Papież Franciszek beatyfikował polską rodzinę Ulmów, która w czasie wojny udzielała schronienia Żydom, za co została zamordowana przez Niemców - pisze w niedzielę belgijski dziennik "Het Nieuwsblad". Gazeta zauważa, że to pierwszy przypadek beatyfikacji całej rodziny w historii Kościoła katolickiego.
Belgijski dziennik przypomina historię polskiej rodziny, która została zamordowana przez niemieckich okupantów za to, że podczas II wojny światowej pozwalała Żydom ukrywać się w ich gospodarstwie.
"Małżeństwo Wiktoria i Józef Ulmowie wraz z szóstką dzieci ukrywali żydowską rodzinę i dwie żydowskie siostry, ale w 1944 roku zostali zadenuncjowani i zamordowani przez hitlerowców. Ukrywani przez nich Żydzi również zostali zamordowani" – czytamy w "HN".
Gazeta obszernie relacjonuje niedzielne uroczystości w Markowej i przytacza słowa papieża, który w odczytanym przez kardynała Marcello Semeraro liście opisał Ulmów jako "prawdziwych męczenników, którzy nieustraszenie poświęcili swoje życie jako dobrzy Samarytanie z miłości do swoich braci i sióstr i którzy przyjęli prześladowanych w swoich domach".
"Het Neuwsblad" informuje także, że papież wspominał polską rodzinę także podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański na placu św. Piotra w Rzymie, określając ją jako "promień nadziei podczas drugiej wojny światowej, przykład impulsu dobra".
Belgijski dziennik przypomina, iż Ulmowie otrzymali także tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata przyznany przez instytut Yad Vashem w Izraelu.
Hiszpania
Heroiczna postawa rodziny Ulmów zamordowanej przed blisko 80 laty przez niemieckich żandarmów za ukrywanie Żydów jest pożądana we współczesnym świecie, naznaczonym rosyjską inwazją na Ukrainę i masową ucieczką uchodźców wojennych - komentują hiszpańskie media, relacjonując niedzielną beatyfikację Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci.
Madryckie radio Cope odnotowuje, że uroczystość zbiega się w czasie z masową pomocą Polaków udzielaną uciekinierom wojennym z najechanej przez Rosjan Ukrainy.
Stołeczna rozgłośnia podkreśla przykład rodziny Ulmów, która w 1944 r. zaryzykowała życie dla ratowania swoich ośmiu żydowskich sąsiadów.
Relacjonujący niedzielną uroczystość we wsi Markowa hiszpański tygodnik "Vida Nueva" zauważa, że na ceremonię przybyły nie tylko dziesiątki tysięcy Polaków, ale też grupy przedstawicieli środowisk żydowskich oraz młodzieży z Niemiec.
Wydawany w Katalonii dziennik "La Vanguardia" przypomina z kolei, że Józef i Wiktoria Ulmowie byli jednym z licznych polskich małżeństw w okupowanej przez Niemcy Polsce, które ratowały żydów podczas II wojny światowej.
Dodaje, że odpowiedzialny za masakrę w Markowej niemiecki oficer Eilert Dieken nie tylko nigdy nie został ukarany za popełnioną zbrodnię, ale po wojnie został przyjęty w szeregi niemieckiej policji.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.