Sonda Voyager jest najbardziej oddalonym od naszej planety obiektem stworzonym przez człowieka.
Wysłana z Ziemi w latach 70. XX w. sonda Voyager po raz kolejny wysyła na Ziemię niezrozumiały sygnał. Inżynierowie z NASA poinformowali media, że sonda straciła zdolność do komunikacji z Ziemią i zaczęła przesyłać dziwny, składający się z ciągu zer i jedynek kod, który naukowcy określili jako „cyfrowy bełkot”. To nie pierwsza taka sytuacja - poprzednio do podobnego zdarzenia doszło w 2022 r. Wówczas awarii uległ system kontroli ustawienia sondy, odpowiedzialny za pracę anteny utrzymującej kontakt z Ziemią. Naprawa trwała kilka miesięcy.
Dla Voyagera coraz większym problemem jest dystans od Ziemi, który dziś wynosi około 24 miliardów kilometrów, w dodatku zwiększa się w tempie 48 tys. km na godzinę. W praktyce oznacza to, że sygnał radiowy wysyłany z Ziemi do sondy potrzebuje na pokonanie tego dystansu 22,5 godziny. To oznacza, że od wysłania sygnału z Ziemi do otrzymania odpowiedzi na wysłane polecenie mijają prawie dwie doby.
Według przewidywań kierujących misją inżynierów w ciągu kilku lat Voyager opuści strefę, w której możliwe jest nawiązanie kontaktu radiowego z naszą planetą. Sonda będzie nadal przemierzała przestrzeń kosmiczną, a za około 38 tys. lat dotrze w okolice gwiazdy Gliese 445. WCześniej, bo już za około 300 lat dotrze do tzw. Obłoku Oorta.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.