Do przezwyciężenia przeszkód indywidualizmu i relatywizmu, zapatrzenia w Jezusa i wyruszenia bez lęku, pod prąd na spotkanie Jezusa zachęcił papież przedstawicieli Zgromadzenia Kościelnego Patriarchatu Wenecji.
Benedykt XVI przewodniczył temu forum w związku z zakończeniem wizytacji duszpasterskiej poszczególnych parafii, ruchów i stowarzyszeń kościelnych przez patriarchę, kard. Angelo Scolę prowadzoną od roku 2005.
Ojciec Święty wezwał „Kościół, który jest w Wenecji” do przezwyciężania przeszkód indywidualizmu i relatywizmu, nie ulegania słabościom, usiłowania spojrzenia z bliska na osobę Jezusa – „drogę, prawdę i życie”. „Jako następca Apostoła Piotra, odwiedzając w tych dniach waszą ziemię, mówię do każdego z was: nie lękajcie się iść pod prąd na spotkanie Jezusa, zmierzać ku górze, aby napotkać jego wzrok” – powiedział papież. Zauważył, że w logo jego wizyty umieszczono scenę przedstawiającą przekazanie przez św. Marka Ewangelii św. Piotrowi. „Dziś symbolicznie przybywam do was, aby przekazać Ewangelię wam, duchowym synom świętego Marka, aby umocnić was w wierze i dodać wam otuchy w obliczu wyzwań obecnego czasu. Postępujcie ufni drogą nowej ewangelizacji, oddani służbie ubogim i odważnemu świadectwu w różnych realiach społecznych. Bądźcie świadomi, że niesiecie orędzie, adresowane do każdego człowieka i do całego człowieka; orędzie wiary, nadziei i miłości” - stwierdził Benedykt XVI.
Papież zaznaczył, że pierwszymi adresatami tej zachęty są kapłani. Powinni oni poszukiwać wsparcia we wspólnocie kapłańskiej, intensywnej modlitwie oraz pogłębieniu wiedzy teologicznej i duszpasterskiej. Podkreślił rolę osób konsekrowanych, które poprzez swe śluby zakonne powinny ukazywać znaczenie i możliwość całkowitego ofiarowanie się Bogu, oraz świeckich, którzy zawsze i wszędzie powołani są do zdawania sprawy z nadziei, która w nich jest. „Kościół potrzebuje waszych darów i waszego entuzjazmu. Umiejcie powiedzieć 'tak' Chrystusowi, który was wzywa, abyście byli Jego uczniami, abyście byli świętymi” – powiedział Ojciec Święty. Jednocześnie zaznaczył, iż świętość nie oznacza czynienia rzeczy niezwykłych, lecz wypełnianie każdego dnia woli Bożej i dobre przeżywanie swego powołania, z pomocą modlitwy, Słowa Bożego, sakramentów i codziennego wysiłku o konsekwentne życie wiarą. „Trzeba wiernych świeckich zafascynowanych ideałem świętości, aby budować społeczeństwo godne człowieka, cywilizację miłości” - podkreślił Benedykt XVI.
Odnosząc się do troski patriarchatu Wenecji o ewangelizację i katechezę dorosłych papież zachęcił do krzewienia katechezy na każdym poziomie i szczególnej troski o formację dzieci i młodzieży. „Bądźcie dla nich przykładami konsekwencji życiowej i chrześcijańskiej” – powiedział. Podkreślił również znaczenie pracy charytatywnej i zaangażowania misyjnego parafii. Ojciec Święty zaznaczył, że centrum misji Kościoła jest zawsze Eucharystia, od której zależy istotnie nasze życie duchowe. „Bez niej wiara i nadzieja gasną, a miłość ulega oziębieniu. Dlatego wzywam was do coraz większej troski o jakość celebracji eucharystycznej, zwłaszcza w niedzielę, aby Dzień Pański był przeżywany w pełni i oświecał sprawy i działania każdego dnia. Z Eucharystii, niewyczerpalnego źródła Bożej miłości, możecie czerpać energię potrzebną do niesienia Chrystusa innym i prowadzenia innych do Chrystusa, do codziennego świadczenia miłości i solidarności oraz dzielenia dóbr, jakich udziela wam Opatrzność z braćmi pozbawionymi tego, co niezbędne” – stwierdził Benedykt XVI.
W spotkaniu z papieżem uczestniczyli również przedstawiciele innych wspólnot chrześcijańskich: Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego, prawosławia greckiego i rosyjskiego, a także wspólnot anglikańskiej i luterańskiej.
Dane te podał we wtorek wieczorem rektor świątyni ksiądz Olivier Ribadeau Dumas.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.