Ministrowie obrony Korei Płd., Japonii i USA uzgodnili w niedzielę uruchomienie systemu wymiany danych o pociskach wystrzeliwanych przez Koreę Płn. - podała agencja Yonhap. Waszyngton przekazał, że omówiono "rosnące zagrożenie jądrowe i rakietowe" ze strony Pjongjangu.
Trójstronne rozmowy miały miejsce w czasie wizyty szefa Pentagonu Lloyda Austina w Seulu, gdzie spotkał się z ministrem obrony Korei Płd. Szin Won Sikiem. Ich japoński odpowiednik Minoru Kihara wziął udział w spotkaniu poprzez łącze wideo.
"Ministrowie trzech państw uznali, że prace nad mechanizmem dzielenia się danymi w czasie rzeczywistym, który ma na celu poprawę zdolności każdego z tych krajów do wykrywania i oceny pocisków Korei Północnej, są obecnie na ostatnim etapie. Uzgodnili, że mechanizm zostanie oficjalnie uruchomiony w grudniu" - ogłosił resort obrony w Seulu.
Pentagon poinformował w komunikacie, że ministrowie dokonali oceny "rosnących zagrożeń jądrowych i rakietowych z Korei Północnej" - przekazała agencja Reutera.
Szefowie resortów obrony USA, Korei Płd. i Japonii uzgodnili również, że do końca roku nakreślą plany prowadzenia trójstronnych ćwiczeń wojskowych "bardziej systematycznie i efektywniej" od stycznia, a także dalszego poszerzania takich manewrów w przyszłości - ogłosiły władze Korei Płd.
Yonhap podkreśla, że zacieśnianie trójstronnej współpracy towarzyszy ociepleniu napiętych relacji pomiędzy Seulem a Tokio, które od lat prowadzą spory terytorialne i historyczne.
W ubiegłym miesiącu USA, Korea Płd. i Japonia przeprowadziły pierwsze trójstronne ćwiczenia sił powietrznych oraz pierwsze od siedmiu lat wspólne ćwiczenia sił morskich w pobliżu Półwyspu Koreańskiego.
Podczas spotkania ministrowie potępili zbrojenia rakietowe i jądrowe Korei Płn., potwierdzając jednocześnie wspólny cel, jakim jest "całkowita denuklearyzacja" Półwyspu Koreańskiego w zgodzie z rezolucjami Rady Bezpieczeństwa ONZ - przekazał resort obrony w Seulu.
Korea Północna przeprowadziła w tym roku dwa testy międzykontynentalnego pocisku balistycznego (ICBM) typu Hwasong-18 i według obserwatorów przygotowuje się do kolejnej próby wystrzelenia na orbitę swojego pierwszego satelity szpiegowskiego. Poprzednie dwie próby, w maju i sierpniu, zakończyły się niepowodzeniem.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.