Reklama

O priorytetach polskiej prezydencji

O priorytetach polskiej prezydencji, w tym o wieloletnich ramach finansowych, mają rozmawiać podczas poniedziałkowego spotkania w Warszawie premierzy Polski i Szwecji Donald Tusk i Fredrik Reinfeldt - podało CIR w przeddzień wizyty szwedzkiego premiera .

Reklama

Pod koniec czerwca KE ma opublikować komunikat, przedstawiający ogólne zarysy wieloletnich ram finansowych. Polska w czasie swojego przewodnictwa w UE będzie moderowała negocjacje. W czasie naszej prezydencji prace jednak się nie zakończą. Przejmie je kolejny kraj obejmujący przewodnictwo w UE - Dania. Jednym z punktów spornych jest wielkość unijnego budżetu - zwłaszcza w kontekście problemów finansowych części krajów UE.

Za zmniejszaniem unijnego budżetu opowiadają się płatnicy netto (więcej wpłacający do budżetu niż z niego otrzymujący). Są to np.: Niemcy, Francja, Wielka Brytania, czy Szwecja. Kraje te oczekują, że w wieloletnich ramach finansowych wysokość budżetów rocznych będzie wynosić mniej niż 1 procent Dochodu Narodowego Brutto (DNB) wszystkich krajów Unii. Po drugiej stronie barykady są państwa opowiadające się za zwiększaniem budżetu - tzw. beneficjenci netto (więcej dostający ze wspólnej kasy, niż do niej wpłacający). Wśród nich są kraje takie jak: Polska, Węgry, Rumunia, Bułgaria oraz Hiszpania i Portugalia. Chciałyby one, żeby budżety roczne wynosiły powyżej 1 proc. DNB Unii, czyli tak jak jest obecnie.

Jak podało Centrum Informacyjne Rządu rozmowy obu premierów mają też dotyczyć Europejskiej Polityki Sąsiedztwa, którą stosuje się do najbliższych sąsiadów UE, z którymi graniczy ona bezpośrednio na lądzie lub od których oddziela ją morze, czyli: Algierii, Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Egiptu, Gruzji, Izraela, Jordanii, Libanu, Libii, Mołdawii, Maroka, Autonomii Palestyńskiej, Syrii, Tunezji oraz Ukrainy. Stosunki UE-Rosja są objęte odrębnym strategicznym partnerstwem.

W trakcie rozmów w wąskim gronie oraz roboczego śniadania obaj premierzy mają zająć się także bieżącymi kwestiami związanymi ze strefą Schengen, polityką energetyczną oraz Strategią dla Morza Bałtyckiego.

Spotkanie Tuska z premierem Szwecji wpisuje się w trwające od wielu tygodni przygotowania do polskiego przewodnictwa w Unii i budowanie poparcia dla priorytetów polskiej prezydencji. CIR przypomina, że w ostatnich miesiącach premier Donald Tusk spotkał się już m.in. z szefami rządów Holandii, Bułgarii, Cypru, Danii, Wielkiej Brytanii oraz z szefami najważniejszych unijnych instytucji.

Fredrik Reinfeldt jest premierem Szwecji od października 2006 roku, od 2010 roku kieruje rządem mniejszościowym.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
0°C Czwartek
rano
2°C Czwartek
dzień
3°C Czwartek
wieczór
0°C Piątek
noc
wiecej »

Reklama