Chrystus w swoim nieskończonym miłosierdziu jest gotów słuchać i rozmawiać z każdym. Powinni o tym pamiętać rodzice, których głównym zadaniem jest wychowanie dzieci w wierze i szacunku do człowieka - powiedział w niedzielę w Płocku kardynał Henryk Gulbinowicz.
Kard. Gulbinowicz przewodniczył uroczystej mszy świętej, którą na płockim Starym Rynku odprawiono jako dziękczynienie za beatyfikację Jana Pawła II, wspominając zarazem 20. rocznicą wizyty błogosławionego papieża w tym mieście oraz 80. rocznicę pierwszych objawień Jezusa Miłosiernego, których doznała św. Faustyna Kowalska.
"Konieczne jest rozmawiać z Bogiem, z Jezusem Miłosiernym. Bóg, Chrystus Pan, Zbawiciel nigdy człowieka nie opuszcza, nikim nie gardzi. On wykazał miłość, oddając życie za zbawienie całej ludzkości, od początku aż do końca istnienia świata" - powiedział w kazaniu kard. Gulbinowicz.
Podkreślił, iż ważne jest, by dzieci czerpały dobre wzorce z rodziców, kapłanów domowego kościoła, widząc właśnie ich modlitwę i codzienną rozmowę z Bogiem. "Trzeba, żeby wasze dzieci widziały, że wy się modlicie, że dzień zaczynacie z Bogiem i z Bogiem ten dzień się kończy" - dodał kard. Gulbinowicz. Wspomniał przy tym swoją rozmowę z Janem Pawłem II, który zapytany o to, skąd umie z szacunkiem odnosić się do każdego człowieka, odpowiedział: "nauczył mnie tata".
Jan Paweł II przebywał w Płocku od 7 do 8 czerwca 1991 r. Podczas wizyty uczestniczył w zamknięciu synodu diecezji płockiej, a także spotkał się z więźniami płockiego zakładu karnego - było to jedyne takie spotkanie w Polsce. Jan Paweł II, zwracając się wtedy do więźniów, powiedział m.in.: "Jesteście skazani, to prawda, ale nie potępieni. Każdy z was może zostać przy pomocy łaski Bożej - świętym. Dlatego jestem tu dziś z wami, a poprzez was z tymi wszystkimi, którzy dzielą wasz los".
Podczas uroczystej mszy świętej, odprawionej na placu przed stadionem sportowym przy ołtarzu z obrazem "Jezu ufam Tobie", Jan Paweł II mówił m.in. o znaczeniu wolności, o tym, że "pieniądz, bogactwo i różne wygody tego świata przemijają, a zatem nie mogą być naszym celem ostatecznym", że "osoba ludzka jest ważniejsza niż rzeczy, a dusza jest ważniejsza niż ciało, toteż nigdy i nikomu nie wolno dążyć do dóbr materialnych z pogwałceniem prawa moralnego, z pogwałceniem praw drugiego człowieka".
"Wolność jest trudna. Wolność jest trudna, trzeba się jej uczyć, trzeba się uczyć być prawdziwie wolnym, trzeba się uczyć być wolnym tak, ażeby nasza wolność nie stawała się naszą własną niewolą, zniewoleniem wewnętrznym, ani też nie stawała się przyczyną zniewolenia innych. Ta sprawa bardzo ciąży nad dziedziną światowej ekonomii. Zresztą trzeba się uczyć, jak być wolnym w różnych wymiarach życia" - powiedział bł. Jan Paweł II podczas homilii, wygłoszonej w Płocku.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.