Z dwóch lat do 10 lat wydłuży się termin na wytoczenie powództwa przeciw Skarbowi Państwa z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia - przewiduje podpisana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego nowelizacja kodeksu karnego-skarbowego (k.k.s.).
Nowelizacja dostosowuje przepisy k.k.s. do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. W maju 2010 r. uznał on, że niezgody z Konstytucją jest art. 119 par. 3 k.k.s. w zakresie, w jakim zakłada on dwuletni termin wytoczenia powództwa o roszczenie z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia.
Termin ten jest liczony od daty uprawomocnienia się orzeczenia o przepadku przedmiotów. Powództwo przysługuje osobie roszczącej sobie prawo do przedmiotów objętych sądowym orzeczeniem przepadku, która nie zgłosiła interwencji w postępowaniu karno-skarbowym z przyczyn od siebie niezależnych.
Zgodnie z nowymi przepisami roszczenie z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia wygaśnie, jeżeli powództwa nie wytoczono w terminie trzech miesięcy, licząc od dnia, w którym powód dowiedział się o prawomocnym orzeczeniu o przepadku przedmiotów, nie później, niż przed upływem 10 lat od dnia uprawomocnienia się orzeczenia.
Nowelizacja ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.