HUR przeprowadza atak DDoS na rosyjskie instytucje państwowe i firmy

Ukraiński wywiad wojskowy HUR przeprowadza atak DDoS na dużą skalę, powodując poważne zakłócenia w funkcjonowaniu w Rosji instytucji państwowych i firm - poinformował w środę portal Ukrainska Prawda powołując się na przedstawiciela HUR.

Praca wielu instytucji państwowych i firm prywatnych w Federacji Rosyjskiej została sparaliżowana - twierdzi to źródło. Usługi niektórych banków, w szczególności Sbierbanku i AlfaBanku, są niedostępne. Według źródła, występują również poważne zakłócenia w pracy sieci społecznościowej VKontakte.

Rosyjski regulator mediów Roskomnadzor twierdzi, że zakłócenia są wynikiem "awarii głównej sieci komunikacyjnej". Jednak według źródeł Ukrainskiej Prawdy prawdziwą przyczyną jest trwający atak DDoS na dużą skalę, który przeprowadzają ukraińscy specjaliści od cyberwojny.

Od godziny 11:00 (godz. 10 w Polsce) nie ma dostępu do usług internetowych wielu rosyjskich resortów, w tym ministerstw obrony, finansów, spraw wewnętrznych, sprawiedliwości, przemysłu i energii, technologii informatycznych i komunikacji oraz sytuacji nadzwyczajnych.

Strona internetowa i usługi online rosyjskiej Federalnej Służby Podatkowej zostały zablokowane. Federalna Służba Celna opublikowała komunikat stwierdzający, że "z powodu zmasowanego ataku DDoS na operatorów telekomunikacyjnych wymiana informacji z uczestnikami zagranicznej działalności gospodarczej jest skomplikowana".

Zjednoczona Korporacja Przemysłu Lotniczego, która jest rosyjskim producentem cywilnych i wojskowych statków powietrznych, zgłosiła brak dostępu do sieci. Jej praca została sparaliżowana na pewien czas. Wystąpiły również awarie w działaniu serwerów przechowywania danych w chmurze Gosobłako.

Oprócz tego nie działa od paru dni w kilku regionach internetowy urząd stanu cywilnego i Rosjanie narzekają m.in. na odwoływane śluby - dodaje źródło Ukrainskiej Prawdy.

Z Kijowa Iryna Hirnyk

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
25°C Sobota
noc
20°C Sobota
rano
26°C Sobota
dzień
27°C Sobota
wieczór
wiecej »