Ponad 8 litrów krwi oddali honorowo pielgrzymi 26 czerwca w pomieszczeniach „Szpitalika klasztornego” podczas akcji „Dar krwi – darem życia” zorganizowanej przez oblatów.
Poprzedziła ona doroczny odpust Przenajdroższej Krwi Chrystusa, który odbędzie się na Świętym Krzyżu 3 lipca.
W akcji oddawania krwi zorganizowanej przez Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej wzięli udział pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach. Patronowała jej dyrekcja Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Na oddanie krwi zdecydowało się kilkadziesiąt osób, które w tym celu przybyły do świętokrzyskiego klasztoru.
- W związku z tym, że w czasie wakacji brakuje krwi, apelujemy wraz z RCKiK do wszystkich ludzi dobrej woli, którym nie jest obecny los chorych, aby oddawali krew jeszcze dziś. Można to uczynić w siedzibie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach mieszczącego się przy ul. Jagiellońskiej 66 - powiedział w rozmowie z KAI o. Dariusz Malajka OMI, rzecznik świętokrzyskich oblatów. - Tym zaś, którzy wzięli dziś udział w naszej akcji bardzo gorąco dziękujemy i zapraszamy za rok, by tu w tym szczególnym miejscu dać dar z siebie dla drugiego człowieka – dodał zakonnik.
Za tydzień podczas uroczystości odpustowych ku czci Krwi Przenajdroższej odbędzie się V Diecezjalna Pielgrzymka Rodzin na Święty Krzyż. Zaprosił na nią ordynariusz sandomierski bp Krzysztof Nitkiewicz.
Pielgrzymka rozpocznie się o godz. 10.00 nabożeństwem Drogi Krzyżowej, tradycyjnie w dwóch grupach: od kościoła w Nowej Słupi i od Golgoty Wschodu w Hucie Szklanej. O godz. 12.00 sumę odpustową przy relikwiach Krzyża Świętego odprawi biskup pomocniczy diecezji sandomierskiej Edward Frankowski. Pielgrzymka zakończy się modlitwą i adoracją Świętych Relikwii przy Golgocie Nienarodzonych.
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Znajduje się ono niemal na samym szczycie, zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n. p.m., położone jest 40 km od Kielc i 60 km od Sandomierza.
Opactwo benedyktyńskie założył tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Od X w. do kasacji opactwa w 1819 r. gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni, obecnie opiekę nad nim sprawują misjonarze oblaci Maryi Niepokalanej. W średniowieczu i później, aż do kasaty w 1819 r., Święty Krzyż był jednym z najważniejszych ośrodków intelektualnych i kulturalnych w Polsce.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.