440 tys. młodych zgłosiło już swój udział w tegorocznych Światowych Dniach Młodzieży. Zdaniem kard. Stanisława Ryłko wszystko wskazuje na to, że madryckie spotkanie będzie jednym z najliczniejszych w historii. Nigdy bowiem na tym etapie przygotowań nie było tak wiele zapisów.
W Watykanie zaprezentowano dziś aktualny stan przygotowań do tego wydarzenia. Wiadomo już, że trzy czwarte uczestników weźmie udział w pełnym, tygodniowym programie dnia młodzieży. Najwięcej będzie na nim Europejczyków – 285 tys. W drugiej kolejności są Amerykanie – 88 tys. Liczna, biorąc pod uwagę odległość, będzie też delegacja z Azji: ponad 20 tys. Niespełna 10 tys. młodych przybędzie z Afryki, a 1300 – z Oceanii.
Te liczby jeszcze się powiększą, zwłaszcza o kolejnych Europejczyków. Doświadczenie minionych spotkań pokazuje, że wielu młodych decyduje się na wyjazd w ostatniej chwili. Na uczestników będzie czekało w Madrycie 700 tys. katechizmów Youcat w 6 językach. Będzie im posługiwać 750 biskupów, 13 tys. księży oraz 4,5 tys. seminarzystów. Katechezy będą głoszone w 30 językach.
Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich, która z ramienia Stolicy Apostolskiej koordynuje Światowe Dni Młodzieży, podkreślił, że sam proces przygotowań doprowadził już do ożywienia hiszpańskiego Kościoła. Taki był zresztą jeden z zamiarów samego Papieża, który postanowił, że jego kolejne spotkanie z młodymi odbędzie się w Madrycie. Kard. Ryłko przypomniał, że Hiszpania już po raz drugi będzie gościć u siebie ŚDM.
Po raz pierwszy młodzi pielgrzymowali do Santiago de Compostela w 1989 r. Tam też przyjął się ramowy program tych spotkań w postaci trzech dni katechezy, sobotniego czuwania modlitewnego oraz niedzielnej Eucharystii z misyjnym posłaniem. Każde kolejne spotkanie wnosiło jednak nowy element – zaznaczył kard. Ryłko. Denver, na przykład, Drogę Krzyżową, Rzym – nabożeństwo pokutne, Toronto – „targi powołaniowe”, a Kolonia – adorację eucharystyczną. Hiszpanie przygotowują natomiast bogaty program artystyczny, aby zgodnie z preferencjami Benedykta XVI ukazać Boga poprzez piękno – podkreślono na watykańskiej prezentacji Światowych Dni Młodzieży w Madrycie.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.