440 tys. młodych zgłosiło już swój udział w tegorocznych Światowych Dniach Młodzieży. Zdaniem kard. Stanisława Ryłko wszystko wskazuje na to, że madryckie spotkanie będzie jednym z najliczniejszych w historii. Nigdy bowiem na tym etapie przygotowań nie było tak wiele zapisów.
W Watykanie zaprezentowano dziś aktualny stan przygotowań do tego wydarzenia. Wiadomo już, że trzy czwarte uczestników weźmie udział w pełnym, tygodniowym programie dnia młodzieży. Najwięcej będzie na nim Europejczyków – 285 tys. W drugiej kolejności są Amerykanie – 88 tys. Liczna, biorąc pod uwagę odległość, będzie też delegacja z Azji: ponad 20 tys. Niespełna 10 tys. młodych przybędzie z Afryki, a 1300 – z Oceanii.
Te liczby jeszcze się powiększą, zwłaszcza o kolejnych Europejczyków. Doświadczenie minionych spotkań pokazuje, że wielu młodych decyduje się na wyjazd w ostatniej chwili. Na uczestników będzie czekało w Madrycie 700 tys. katechizmów Youcat w 6 językach. Będzie im posługiwać 750 biskupów, 13 tys. księży oraz 4,5 tys. seminarzystów. Katechezy będą głoszone w 30 językach.
Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich, która z ramienia Stolicy Apostolskiej koordynuje Światowe Dni Młodzieży, podkreślił, że sam proces przygotowań doprowadził już do ożywienia hiszpańskiego Kościoła. Taki był zresztą jeden z zamiarów samego Papieża, który postanowił, że jego kolejne spotkanie z młodymi odbędzie się w Madrycie. Kard. Ryłko przypomniał, że Hiszpania już po raz drugi będzie gościć u siebie ŚDM.
Po raz pierwszy młodzi pielgrzymowali do Santiago de Compostela w 1989 r. Tam też przyjął się ramowy program tych spotkań w postaci trzech dni katechezy, sobotniego czuwania modlitewnego oraz niedzielnej Eucharystii z misyjnym posłaniem. Każde kolejne spotkanie wnosiło jednak nowy element – zaznaczył kard. Ryłko. Denver, na przykład, Drogę Krzyżową, Rzym – nabożeństwo pokutne, Toronto – „targi powołaniowe”, a Kolonia – adorację eucharystyczną. Hiszpanie przygotowują natomiast bogaty program artystyczny, aby zgodnie z preferencjami Benedykta XVI ukazać Boga poprzez piękno – podkreślono na watykańskiej prezentacji Światowych Dni Młodzieży w Madrycie.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.