"Kontakty" bez negocjacji

Szef francuskiej dyplomacji Alain Juppe powiedział w poniedziałek, że nawiązano "kontakty" z libijskim reżimem w sprawie odejścia płk. Muammara Kadafiego, ale do tej pory nie rozpoczęto prawdziwych negocjacji.

"W rzeczywistości są kontakty, nie są to prawdziwe negocjacje" - powiedział Juppe radiu France Info. "Przyjmujemy wysłanników, którzy nam mówią: proszę, Kadafi gotów jest odejść, porozmawiajmy o tym" - dodał. "Libijski reżim wszędzie porozsyłał wysłanników: do Turcji, Nowego Jorku, Paryża" - powiedział francuski minister, nie podając, kim są ci emisariusze. Zaznaczył, że Kadafi musi odejść. "Nie jest już kwestią, czy Kadafi odejdzie, ale kiedy i jak" - powiedział.

Francja, jeden z krajów NATO, które podjęły interwencję wojskową przeciwko reżimowi Kadafiego, ocenia, że "warunki do zawarcia rozejmu nie istnieją". Według Juppego warunkami wstrzymania bombardowań jest "wycofanie wojska do koszar, kontrola Narodów Zjednoczonych i jakaś deklaracja stwierdzająca, że Kadafi zrzeka się władzy politycznej i wojskowej". Premier Libii al-Bagdadi Ali al-Mahmudi zasugerował, że ewentualne negocjacje między reżimem a rebeliantami, jak również z krajami NATO, mogłyby się odbyć bez udziału Kadafiego - napisał we wtorek francuski dziennik "Le Figaro".

W poniedziałek syn Kadafiego, Seif al-Islam Kadadfi, oświadczył algierskiemu dziennikowi "Al Chabar", że reżim w Trypolisie prowadzi prawdziwe negocjacje z Francją, a nie z rebeliantami. W rozmowie z radiem Europe 1 francuski premier Francois Fillon również wielokrotnie podkreślał, że Kadafi musi odejść. "Musi odejść. Musi przynajmniej oddać władzę. A potem, to już zadecyduje naród libijski" - powiedział Fillon.

W tym tygodniu w Brukseli mają spotkać się przywódcy tymczasowej Narodowej Rady Libijskiej z przedstawicielami Unii Europejskiej, a Francja, jak pisze agencja Reutera, niecierpliwi się z powodu braku postępów w rozwiązaniu kryzysu libijskiego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
12°C Czwartek
noc
11°C Czwartek
rano
12°C Czwartek
dzień
12°C Czwartek
wieczór
wiecej »