Reklama

Syria: Rebelianci wkroczyli do Aleppo

To najpoważniejsze walki wewnątrz Syrii od 2020 r. Zginęło w nich już ponad 250 osób.

Reklama

 Walczący z syryjskim rządem islamistyczni rebelianci wkroczyli w piątek do drugiego pod względem wielkości miasta kraju, Aleppo - poinformowała agencja AFP. Nowa ofensywa rebeliantów rozpoczęła się w środę. To najpoważniejsze walki wewnątrz Syrii od 2020 r. Zginęło w nich już ponad 250 osób.

Islamistyczna grupa Hajat Tahrir asz-Szam (HTS) i sprzymierzone z nią bojówki weszły do południowo-wschodnich i wschodnich dzielnic Aleppo - powiadomił Rami Abdel Rahman, kierujący Syryjskim Obserwatorium Praw Człowieka (SOHR).

Według SOHR dżihadyści wkroczyli do miasta, przeprowadzając najpierw dwa samobójcze zamachy bombowe, w których wysadzono samochody z materiałami wybuchowymi. Doszło też do starć z oddziałami rządowymi. Korespondent AFP, relacjonujący konflikt od strony rebeliantów, przekazał, że wokół miasta toczą się intensywne walki z użyciem broni pancernej.

Mieszkańcy Aleppo powiedzieli agencji AFP, że widzieli bojowników na ulicach, a w mieście narasta panika. Armia rządowa zaprzeczyła, by rebelianci weszli do Aleppo.

HTS ma swoją siedzibę w prowincji Idlib, która jest ostatnim dużym regionem Syrii pozostającym poza kontrolą reżimu Baszara al-Asada. Oprócz dżihadystów stacjonują tam wspierani przez Turcję rebelianci z Syryjskiej Armii Narodowej.

Od środy islamistyczne grupy zajęły około 50 miejscowości, w tym w graniczącej z Idlibem prowincji Aleppo, która jest w większości kontrolowana przez siły rządowe. Według SOHR w walkach zginęło ponad 255 osób.

Armia syryjska poinformowała w piątek, że nadal odpiera "zmasowaną ofensywę ugrupowań terrorystycznych" i udało się jej odzyskać kontrolę nad niektórymi zajętymi wcześniej obszarami.

Siły lotnicze Syrii i wspierającej jej Rosji przeprowadziły w piątek 23 naloty na Idlib - poinformowało SOHR.

Po raz pierwszy od prawie pięciu lat słyszymy nieustające odgłosy walk. Boimy się, że będziemy musieli znów uciekać z miasta - powiedział AFP jeden z mieszkańców Aleppo.

W 2011 r. w Syrii wybuchła wojna domowa, która na długo pogrążyła kraj w chaosie. W ostatnich latach reżim w Damaszku zdołał odzyskać kontrolę nad większością terytorium kraju, w dużej mierze dzięki wsparciu Rosji i Iranu. W konflikcie zginęło co najmniej pół miliona osób.

Liczące przed wojną ponad 2 mln mieszkańców Aleppo było miejscem jednych z najkrwawszych, toczących się przez lata walk. Asad w 2016 r. ostatecznie odzyskał kontrolę nad miastem. W 2020 r. Rosja i wspierająca rebeliantów Turcja zawarły porozumienie, które zakończyło większość walk. Obecne starcia są najpoważniejszymi od tego czasu.

Minister spraw zagranicznych Iranu Abbas Aragczi określił ofensywę jako "izraelsko-amerykański plan, następujący po porażce syjonistycznego reżimu (Izraela - PAP) w Libanie i Palestynie".

Ofensywa islamistycznych rebeliantów rozpoczęła się w środę, w dniu wejścia w życie zawieszenia broni w wojnie Izraela z Hezbollahem w Libanie. Sprzymierzony z Teheranem Hezbollah wraz z Iranem i Rosją wspierał Asada w czasie wojny domowej.

Izrael w ostatnim czasie wielokrotnie atakował terytorium Syrii, zaznaczając, że naloty są wymierzone m.in. w infrastrukturę przy granicy z Libanem, przez którą transportowana jest irańska broń dla Hezbollahu.

Jerzy Adamiak

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
5°C Sobota
noc
4°C Sobota
rano
6°C Sobota
dzień
6°C Sobota
wieczór
wiecej »

Reklama