KE kieruje natychmiast dodatkowe 27,8 mln euro dla dotkniętego głodem i napływem uchodźców Rogu Afryki. To odpowiedź na pogarszające się warunki humanitarne - poinformowała w sobotę KE. Od początku roku trafiło tam już około 70 mln euro unijnej pomocy.
Jak informuje Komisja Europejska, w związku z klęską suszy i masowym napływem uchodźców w regionie tym cierpi głód ok. 11 mln ludzi. Zdaniem Brukseli jest to obecnie największy na świecie kryzys humanitarny.
"Niespotykany kryzys w Rogu Afryki wymaga bezprecedensowej odpowiedzi" - oświadczyła w sobotę unijna komisarz ds. pomocy humanitarnej Kristalina Georgiewa, która w piątek pojechała w ten region. Towarzyszy jej wiceszef polskiej dyplomacji Krzysztof Stanowski. "Dlatego poza ogłoszoną dzisiaj pomocą w wysokości 27,8 mln euro, rozpoczęłam proces mobilizowania kolejnych 60 mln euro, by ulżyć cierpieniu wielu ludzi" - dodała.
Georgiewa podkreśliła, że sytuacja jest szczególnie trudna w nękanej wojną domową i największą od 60 lat suszą Somalii. "W Dadaabie (w Kenii przy granicy z Somalią) ponad 400 tysięcy ludzi żyje w obozach dla uchodźców przewidzianych na 90 tysięcy ludzi. Codziennie ponad trzy tysiące Somalijczyków ucieka ze swojego kraju szukając schronienia i jedzenia w Etiopii i Kenii" - poinformowała Georgiewa apelując o pomoc do Europejczyków.
Delegacja Georgiewej z polskim wiceministrem ma odwiedzić obóz uchodźców w Dadaab. Spotka się też z władzami Kenii.
W odpowiedzi na pogarszającą się sytuację humanitarną i nową falę uchodźców z Somalii Komisja Europejska przeznaczyła na początku miesiąca 5,67 mln euro na natychmiastową pomoc dla somalijskich uchodźców. Od początku roku KE przeznaczyła na pomoc humanitarną dla całego Rogu Afryki około 70 mln euro.
ONZ ogłosiła 20 lipca najpoważniejszy od lat stan klęski głodu w Rogu Afryki w wyniku suszy i bardzo wysokich cen żywności w regionie. Najtrudniejsza jest sytuacja w dotkniętej wieloletnim konfliktem zbrojnym Somalii, gdzie w ostatnich miesiącach dziesiątki tysięcy ludzi, głównie dzieci, zmarło. Bardzo wysoki poziom niedożywienia panuje też w Etiopii, Kenii i Dżibuti, zwłaszcza tam, gdzie napływają uchodźcy z Somalii.
W poniedziałek Polska, która w lipcu objęła półroczne przewodnictwo w UE, zwołała w Brukseli nadzwyczajne posiedzenie grupy roboczej ds. pomocy humanitarnej, gdzie przedstawiciele największych organizacji humanitarnych (m.in. UNHCR, UNICEF, Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, Lekarzy bez Granic i Oxfam) apelowali o wsparcie dla ofiar głodu.
Apel humanitarny ogłoszony przez ONZ w listopadzie przewidywał zapotrzebowanie na pomoc dla Rogu Afryki w tym roku w wysokości 1,2 mld dolarów. Obecnie zebrano 40 proc. tej sumy i dalsze wsparcie donatorów jest pilnie potrzebne, o co apelował m.in. wiceminister Stanowski 20 lipca na konferencji prasowej Rady Ekonomiczno-Społecznej ONZ w Genewie.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.